​Ermenistan Fransa ile silah anlaşması yaptı, Azerbaycan tepki gösterdi - Gündem
22 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

23 Haziran 2024  

​Ermenistan Fransa ile silah anlaşması yaptı, Azerbaycan tepki gösterdi -

​Ermenistan Fransa ile silah anlaşması yaptı, Azerbaycan tepki gösterdi ​Ermenistan Fransa ile silah anlaşması yaptı, Azerbaycan tepki gösterdi

Ermenistan Fransa ile daha önce yapılan savunma anlaşmaları çerçevesinde bu ülkeden CAESAR topçu sistemi satın almaya hazırlanıyor. Alım, Ermenistan Savunma Bakanlığı ile Fransız askeri-sanayi şirketi KNDS arasındaki daha büyük bir askeri-teknik işbirliği anlaşmasının bir parçası. Azerbaycan anlaşmaya tepki gösterdi. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Azerbaycan'a yanıt verdi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, "Ermenistan'ın silahlandırılmasıyla birlikte Güney Kafkasya'da durumun gerginleşmesinin ve yeni bir savaş kaynağının oluşmasının sorumluluğu Erivan yönetimi ile Macron yönetimine ait olacaktır" ifadeleriyle gelişmeye tepki gösterdi.

Bakanlık Fransız yetkililerin daha önce Ermenistan'a yalnızca savunma silahları sağlandığını söylemelerine rağmen, ülkeyi saldırı amaçlı toplarla donatmanın "kışkırtıcı bir faaliyet" olduğunu savundu.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Modern askeri teçhizatla donatılmış, savaşa hazır bir orduya sahip olmak her ülkenin egemenlik hakkıdır" denildi.

Açıklamada “Ermenistan Cumhuriyeti, tüm komşularının toprak bütünlüğünü ve sınırlarının dokunulmazlığını tanır. Ermenistan ve Azerbaycan, 1991 Alma-Ata Deklarasyonu'na dayanarak birbirlerinin toprak bütünlüğünü ve egemenliğini tanıdıkları konusunda en üst düzeyde mutabakata vardı. Ermenistan Cumhuriyeti bu ilkeye bağlı kalmaktadır ve uluslararası alanda tanınan 29.743 kilometrekarelik topraklarının ötesinde hiçbir amacı yoktur. Ermenistan Cumhuriyeti, Tavuş bölgesindeki dört köyün sınırlarını çizerek bu yaklaşımını pratikte kanıtlamıştır" dendi.

Hatırlanacağı üzere Ermenistan Tavuş bölgesimdeki dört köyün Azerbaycan iade edilmesine karar verdi. Bu karara karşı Ermenistan'da protestolar sürüyor.

Açıklamada Ermenistan'ın bir ay içinde barış anlaşması yapılması yönündeki teklifinin Bakü tarafından yanıtsız kalmasına da dikkat çekildi.


Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+