​Ermenistan, Hindistan-İsrail ortak yapımı MR-SAM savunma sistemiyle ilgileniyor - Gündem
25 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ցրօն / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

25 Haziran 2024  

​Ermenistan, Hindistan-İsrail ortak yapımı MR-SAM savunma sistemiyle ilgileniyor -

​Ermenistan, Hindistan-İsrail ortak yapımı MR-SAM savunma sistemiyle ilgileniyor ​Ermenistan, Hindistan-İsrail ortak yapımı MR-SAM savunma sistemiyle ilgileniyor

Bulgar askeri kaynakların bildirdiğine göre Ermenistan özellikle, Hindistan ve İsrail ortak projesi olan Barak 8 karadan havaya füze sistemi ile ilgileniyor. Bu sistem, LR-SAM veya MR-SAM olarak da biliniyor.

Makalede, "Ermenistan, yalnızca Rus silah tedarikçilerine güvenmekten yavaşça uzaklaşırken, Erivan daha elverişli yerli ve uluslararası politikaları benimsemektedir. Raporlar, Ermenistan'ın özellikle Hindistan ve İsrail ortak projesi olan Barak 8 karadan havaya füze sistemiyle ilgilendiğini, bu sistemin LR-SAM veya MR-SAM olarak da bilindiğini belirtiyor" ifadeleri kullanıldı.

Hindistan-İsrail ortak yapımı karadan havaya füze sistemi olan Barak 8, Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Organizasyonu (DRDO) ve İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) tarafından ortaklaşa geliştirilmiştir. Bu sistem, çeşitli hava tehditlerine karşı sağlam bir hava savunma çözümü sunmak üzere tasarlanmıştır. Füze, çok işlevli bir gözetim ve tehdit uyarı radarı, bir komuta ve kontrol sistemi ve mobil fırlatıcılar içeren daha büyük bir sistemin parçasıdır.

Boyutları açısından, Barak 8 füzesi yaklaşık 4.5 metre uzunluğunda ve yaklaşık 0.225 metre çapındadır. Yaklaşık 275 kilogram ağırlığındadır, bu da onu deniz gemileri ve karadan fırlatıcılar dahil olmak üzere çeşitli platformlarda konuşlandırılabilir hale getiren nispeten hafif bir füze yapar.

"Ermenistan, şu anda Ermeni ordusu tarafından kullanılan karadan havaya füze sistemlerinin daha modern ve daha etkili eşdeğerlerini arıyor gibi görünüyor. Ermenistan şu anda Barak 8'e kabiliyet açısından birincil eşdeğerlerden biri olarak kabul edilen S-300 karadan havaya füze sistemini işletmektedir.

Ek olarak, Ermenistan 9K33 Osa karadan havaya füze sistemini de edinmiştir. Tor-M2KM'den daha eski olmasına rağmen, 9K33 Osa hala uçak ve helikopterlere karşı kısa menzilli hava savunması sağlamada etkilidir. Kendi kendine hareket edebilen bir sistem olması, operasyonel esnekliğini ve hızlı konuşlanma yeteneklerini artırmaktadır" denildi.

IDRW.org'a göre, Ermenistan Hindistan'ın gelişmiş Akash füze sisteminin bir varyantı olan Akash-NG'ye ilgi göstermiştir.

"Ermenistan daha önceki bir versiyonu zaten edinmiş olsa da, Hindistan Hükümeti henüz Akash-NG'nin üretimine onay vermemiştir. Bu, Ermenistan'ın Akash-NG'yi satın almak istemesi durumunda en az üç yıl sürebileceği anlamına gelir.

Bu faktörler göz önüne alındığında, Ermenistan MR-SAM ve Akash-NG arasında seçeneklerini değerlendiriyor. IDRW.org kaynaklarına göre, MR-SAM şu anda hemen kullanılabilirliği ve kanıtlanmış üretim yetenekleri nedeniyle tercih edilmektedir" ifadelere yer verildi.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+