​James Warlick: Ermenilerin Dağlık Karabağ`a dönme konusu barış anlaşmasının bir parçası olmalıdır - Gündem
25 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ցրօն / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

27 Haziran 2024  

​James Warlick: Ermenilerin Dağlık Karabağ`a dönme konusu barış anlaşmasının bir parçası olmalıdır -

​James Warlick: Ermenilerin Dağlık Karabağ`a dönme konusu barış anlaşmasının bir parçası olmalıdır ​James Warlick: Ermenilerin Dağlık Karabağ`a dönme konusu barış anlaşmasının bir parçası olmalıdır

AGİT Minsk Grubu'nun eski Amerikalı eş başkanı James Warlick, News.am haber sitesinin "Güç Faktörü" programında, "Ermenilerin Dağlık Karabağ'a iadesi konusu barış anlaşmasının bir parçası olmalıdır" dile getirdi.

Warlick, "Azerbaycan çok kültürlü bir topluma sahip olmaktan gurur duymaktadır; Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan'ın etnik köken ve din ayrımı olmaksızın tüm insanlara açık olmasını son derece takdir etmektedir. Artık Azerbaycan'ın Ermenileri Dağlık Karabağ'a geri kabul etme şansı var. Kolay olmayacağını biliyorum, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki düşmanlık devam ediyor ama hepimiz Ermenilerin Dağlık Karabağ'a döndüklerinde kendilerini güvende ve emniyette hissedecekleri bir anın geleceğini umuyoruz. Burada top Aliyev'in sahasında, Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenileri kabul etmeye ve onların haklarını korumaya hazır mısınız? Bu, herhangi bir barış anlaşmasının ayrılmaz bir parçası olmalıdır ve ne kadar zor olursa olsun, Ermenilerin ve Azerbaycanlıların yan yana barış içinde ve güvenli bir şekilde yaşayabileceğini düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Eski diplomat, Aliyev'in meseleyi toprak açısından kapanmış görmesinin ve Dağlık Karabağ'ın Azerbaycan topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğuna inanmasının, Ermenilerin Dağlık Karabağ'a dönüşüne kapının kapalı olduğu anlamına gelmediğini vurguladı.

"Bu, Cumhurbaşkanı Aliyev'in memnuniyetle karşılaması gereken bir şeydir, o zaman böyle bir adım atan bir devlet adamı olarak kabul edilecektir. Anlaşılacağı gibi Ermenilerin Dağlık Karabağ'la geleneksel bağları var ve 100 binden fazla insanın toplu tahliyesi Ermenistan için gerçek anlamda bir trajedi. Toprak meselesinden bahsetmiyorum, halkın Dağlık Karabağ'a dönme isteğinden bahsediyorum ve Ermeni azınlığın Dağlık Karabağ'a nasıl dönüp orada güvenli bir şekilde yaşayabileceği konusundaki tartışmanın bir parçası olmalı çünkü birçok kişi bunu istiyor." ifadelerini kullandı.Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+