Mirzoyan`dan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Berset`e tebrik - Gündem
25 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ցրօն / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

29 Haziran 2024  

Mirzoyan`dan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Berset`e tebrik -

Mirzoyan`dan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Berset`e tebrik Mirzoyan`dan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Berset`e tebrik

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Alain Barset'in Avrupa Konseyi Genel Sekreterliğine seçilmesi dolayısıyla tebrik mesajı gönderdi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan X hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

"Avrupa Konseyi'nin yeni atanan Genel Sekreteri Alain Barce'ı yürekten kutluyorum. İnsan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye dayalı CE'yi daha da güçlendirmek için bu sıkıntılı zamanlarda yakın bir şekilde çalışmayı dört gözle bekliyoruz."

Bakan Mirzoyan, bu önemli görevde yeni seçilen AK Genel Sekreteri'nin Ermenistan'ın desteğine güvenebileceğini de sözlerine ekledi.

Berset, Fransa'nın Strazburg kentinde bulunan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin 306 üyesi arasında yapılan iki turlu gizli oylamanın ardından seçildi.

Genel Sekreterlik seçimini kazanan Berset'in rakipleri arasında eski Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Üyesi Didier Reynders ve eski Estonya Kültür Bakanı Indrek Saar bulunuyordu. Şu andaki genel sekreter Marija Pejcinovic Buric ise ikinci dönem için aday olmadı.

Alain Berset'nin eylül ayında göreve başlaması bekleniyor. Berset, 2012-2023 yıllarında İsviçre'de İçişleri Bakanı, 2018 ve 2023'te ise İsviçre Konfederasyonu Başkanı olarak görev yaptı.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+