​Azerbaycan, Ermenistan`ın ikili soruşturma mekanizması oluşturma teklifine henüz yanıt vermedi - Gündem
25 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ցրօն / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

29 Haziran 2024  

​Azerbaycan, Ermenistan`ın ikili soruşturma mekanizması oluşturma teklifine henüz yanıt vermedi -

​Azerbaycan, Ermenistan`ın ikili soruşturma mekanizması oluşturma teklifine henüz yanıt vermedi ​Azerbaycan, Ermenistan`ın ikili soruşturma mekanizması oluşturma teklifine henüz yanıt vermedi

Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan, gazetecilere verdiği demeçte, "Ermenistan, Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yayılan ve Ermenistan'ın ateşkes rejimini ihlal ettiği yönündeki dezenformasyondan endişe duyuyor" dile getirdi.

Ermenistan üst düzey devlet yetkilisi açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ermenistan, bu tür mesajlardan endişe duyuyor çünkü Ermeni tarafı tarafından hiçbir şekilde gerilimi artırıcı adımlar atılmamakta ve herhangi bir ateş açılmamaktadır. Bu tür yanlış söylentilerin yayılmasından endişe duyuyoruz ve sorunun çözümü için Azerbaycan’a ortak bir soruşturma mekanizması oluşturmayı açıkça önerdik. Bu, bu tür olayları araştıracak ve nihai sonuca varacak bir soruşturma organı veya başka bir kurum olabilir. Biz ve uluslararası toplum güvenilir verilere sahip olacak, bu tür olayların olup olmadığını öğreneceğiz.”

Grigoryan, Ermenistan’ın bu tür olayların olmadığından emin olduğunu, ancak Azerbaycan tarafının ısrar etmesi halinde Ermeni tarafının bu tür konuları araştırmaya hazır olduğunu vurguladı.

Azerbaycan'ın Ermenistan’ın teklifine yanıt verip vermediği sorulduğunda, Grigoryan “Hayır, henüz yanıt yok” dedi.

AB gözlemci misyonunun, Ermenistan’da konuşlandırılmış olan bu öneriyle çelişip çelişmediği sorusuna değinen Grigoryan, çelişki olmadığını teyit ederek şunları dile getirdi:

“AB gözlem misyonu, Ermenistan’ın daveti üzerine Ermenistan’da bulunuyor, soruşturma yetkileri yok; onlar izleme yapıyor ve kamuoyuna mesajlar, raporlar sunuyor veya başka yollarla bilgilendiriyorlar. Önerdiğimiz ikili soruşturma mekanizması farklıdır, karşılıklı güven açısından çok önemlidir.”


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+