​ABD, Ermenistan ve Azerbaycan`ı NATO etkinliğine davet etmeyi planlıyor - Gündem
25 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ցրօն / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

30 Haziran 2024  

​ABD, Ermenistan ve Azerbaycan`ı NATO etkinliğine davet etmeyi planlıyor -

​ABD, Ermenistan ve Azerbaycan`ı NATO etkinliğine davet etmeyi planlıyor ​ABD, Ermenistan ve Azerbaycan`ı NATO etkinliğine davet etmeyi planlıyor

Azerbaycan "Turan" ajansı durumu bilen iki kaynağa atıfta bulunarak "Biden yönetimi, Azerbaycan ve Ermenistan'ı diğer NATO ortaklarıyla birlikte Washington'da yapılacak NATO zirvesi ortaklık etkinliklerine davet etmeyi planlıyor. Burada bölgesel işbirliğinin yanı sıra barış anlaşmasına varma çabaları da tartışılacak." diye belirtti.

Kaynaklardan biri şunları kaydetti: "Davetiyelerin gönderilip gönderilmediği veya kabul edilip edilmediği belli olmasa da, Washington'daki yetkililer NATO liderlerinin iki hafta içinde ABD'nin başkentinde yapılacak toplantısının kaçırılması zor bir 'büyük fırsat' olacağına inanıyor."

Bu adım, Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya'dan sorumlu üst düzey diplomatı James O'Brien'ı ikili ilişkilerin güçlendirilmesini görüşmek ve Washington'un barış sürecine olan bağlılığının altını çizmek üzere Bakü'ye göndereceğini duyurmasının ardından geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller ise, O'Brien'ın bölgeyi düzenli olarak ziyaret ettiğini belirtti.

"Bölgedeki çözülmemiş bir takım sorunları çözmek için diplomasiye devam ediyoruz. Bu uzun zamandır üzerinde çalıştığımız bir konu." sözlerine ekledi.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+