​İtalyan Askeri Başsavcısı Maurizio Block, Ermeni Soykırımı Anıtını ziyaret etti - Gündem
25 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ցրօն / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

30 Haziran 2024  

​İtalyan Askeri Başsavcısı Maurizio Block, Ermeni Soykırımı Anıtını ziyaret etti -

​İtalyan Askeri Başsavcısı Maurizio Block, Ermeni Soykırımı Anıtını ziyaret etti ​İtalyan Askeri Başsavcısı Maurizio Block, Ermeni Soykırımı Anıtını ziyaret etti

İtalya Yargıtay Askeri Başsavcısı Maurizio Block başkanlığındaki heyet, 27 Haziran'da Ermeni Soykırımı Anıtını ziyaret etti. Konukları Ermenistan Başsavcısı Danışmanı Narine Gasparyan, Ermenistan'ın İtalya Büyükelçisi Tsovinar Hambardzumyan ve İtalya'nın Ermenistan Büyükelçisi Alfonso Di Rizzo eşlik etti.

Konukları karşılayan ve Ermeni Soykırımı Anıtı'na kadar eşlik eden Ermeni Soykırımı Müze-Enstitü Müdürü Edita Gzoyan anıtın kuruluş tarihini anlattı.

İtalya'dan gelen heyet üyeleri, ebedi ateşin yanına çiçekler bıraktı ve Ermeni Soykırımı'nın masum kurbanları anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

İtalyan heyeti, 1911-1915 yıllarında Trabzon'da İtalyan başkonsolosu olan ve Ermeni Soykırımı'nın tanığı olan İtalyan diplomat ve tarihçi Giacomo Gorini'nin Ermeniler için yaptığı faaliyetleri özellikle ilgiyle dinlediler.

Konuklar ayrıca Ermeni Soykırımı Müzesi'ni gezdi, kalıcı ve geçici sergilerle tanıştı. Ziyaretin sonunda Maurizio Block, Onur konukların anı defterine not bıraktı.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+