​AP milletvekillerinden Ermeni-Fransız askeri işbirliğine ilişkin ortak açıklama - Gündem
25 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ցրօն / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

01 Temmuz 2024  

​AP milletvekillerinden Ermeni-Fransız askeri işbirliğine ilişkin ortak açıklama -

​AP milletvekillerinden Ermeni-Fransız askeri işbirliğine ilişkin ortak açıklama ​AP milletvekillerinden Ermeni-Fransız askeri işbirliğine ilişkin ortak açıklama

Avrupa Parlamentosu'nun tüm gruplarından bir grup milletvekili, Azerbaycan ve Rusya'nın Ermenistan-Fransa askeri işbirliğine yönelik eleştirilerine, olumsuz tepkilerine ve tehditlerine yanıt olarak ortak bir bildiri yayınladı. Milletvekilleri yaptıkları açıklamada, modern askeri teçhizatla donatılmış bir orduya sahip olmanın her ülkenin egemenlik hakkı olduğunu vurguladı.

Armenpress'in Brüksel muhabirinin bildirdiğine göre Avrupa Parlamentosu üyeleri, "Rusya ve Azerbaycan rejimlerinin Ermenistan'a karşı yaptığı, Ermenistan'ın Güney Kafkasya'da bir çatışmayı kışkırttığı yönündeki suçlamaların, iki ülke arasında, Eylül 2023'te Dağlık Karabağ'da 140 binden fazla Ermeni'nin etnik temizliğine yol açan bir komplonun varlığını bir kez daha kanıtladığını kaydetti.

Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, Azerbaycan ve Rusya gibi otoriter ve saldırgan ülkelerin, AB üyesi Fransa'yı kınayarak, ülkeler içindeki veya arasındaki mevcut farklılıkları, çelişkileri kendi fırsatçı hedeflerine ulaşmak için bir araç olarak kullanmaya çalışmasının şaşırtıcı olduğunu ifade etti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bu hiçbir şekilde Avrupa Birliği tarafından kabul edilemez ve bölgesel barış ve güvenliği baltalayan yıkıcı eylemleri ve insan haklarını ihlal eden diktatör Aliyev rejimine yaptırım uygulanmasının zamanı gelmiştir. Bakü ve Moskova'nın resmi açıklamalarını şiddetle kınıyor, Avrupa Komisyonu ve AB Dış Eylem Hizmeti'ni bu duruma derhal müdahale etmeye çağırıyoruz."


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+