​Ermeni Milletvekili AGİT PA`da Ermenistan-Azerbaycan sınırının demarkasyon sürecini sundu - Gündem
25 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ցրօն / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

01 Temmuz 2024  

​Ermeni Milletvekili AGİT PA`da Ermenistan-Azerbaycan sınırının demarkasyon sürecini sundu -

​Ermeni Milletvekili AGİT PA`da Ermenistan-Azerbaycan sınırının demarkasyon sürecini sundu ​Ermeni Milletvekili AGİT PA`da Ermenistan-Azerbaycan sınırının demarkasyon sürecini sundu

Ermenistan Parlamentosu’nun iktidarda olan "Sivil Sözleşme" Partisi üyesi Lili Minasyan, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Parlamenterler Asamblesi Savunma ve Güvenlik Komisyonu toplantısında konuşarak Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki devlet sınırlarının demarkasyon sürecini sundu ve bu sürecin kesintisiz olacağını teyit etti.

“Sivil Sözleşme” Partisinin resmi Facebook sayfasında milletvekilin konuşmasının metni yayınlandı. Minasyan konuşmasında şu ifadelere yer vermişti:

“Değerli ortaklar, Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerindeki son gelişmeleri sizlere aktarmama izin verin. Bu yılın Nisan ayında Ermenistan ve Azerbaycan, Almatı Bildirgesi temelinde sınırın belirlenmesi sürecine nihayet başladı. Bu süreci Avrupa Birliği de dahil olmak üzere çeşitli ülkeler ve uluslararası örgütler memnuniyetle karşıladı.”

Lili Minasyan, Ermenistan'ın tüm komşularının toprak bütünlüğünü ve sınırlarının dokunulmazlığını tanıdığını da vurguladı.

Ermenistan ve Azerbaycan'ın Almatı Bildirgesi temelinde birbirlerinin toprak bütünlüğünü ve egemenliğini karşılıklı olarak tanıma konusunda en üst düzeyde anlaştıklarını bildirdi.

İktidardaki siyasi gücü temsil eden milletvekili ayrıca şunları kaydetti:

"Ermenistan bu ilkeye bağlıdır ve uluslararası olarak tanınan 29.743 kilometrekarelik sınırları dışında herhangi bir emeli yoktur. Ermenistan Cumhuriyeti, bu yaklaşımı pratik olarak kanıtlayarak Kazah bölgesindeki dört köy ile Azerbaycan ve Ermenistan'ın Tavuş bölgesi arasındaki sınırı demarke etti."

Üstelik, bağımsız devlet olma sürecinde ilk kez Ermenistan-Azerbaycan sınırının 12 kilometrelik bir kısmının belirlendiğini de hatırlattı.

Ayrıca, bu sürecin paralelinde tarafların, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki devlet sınırının belirlenmesi için sınır komisyonu yönetmeliği taslağının yakın zamanda tamamlanması konusunda anlaştıklarını ekledi.Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+