ABD Dışişleri Bakanı: Ermenistan ile Azerbaycan arasında barışın sağlanması için eşsiz bir fırsat va - Gündem
25 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ցրօն / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

01 Temmuz 2024  

ABD Dışişleri Bakanı: Ermenistan ile Azerbaycan arasında barışın sağlanması için eşsiz bir fırsat va -

ABD Dışişleri Bakanı: Ermenistan ile Azerbaycan arasında barışın sağlanması için eşsiz bir fırsat va ABD Dışişleri Bakanı: Ermenistan ile Azerbaycan arasında barışın sağlanması için eşsiz bir fırsat var

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Azerbaycan ile Ermenistan arasında barış anlaşmasına varılması için eşsiz bir fırsat olduğunu düşünüyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı basın servisi, Blinken'in Brookings Üniversitesi'ndeki konuşmasını yayımladı.

Blinken şunları kaydetti: "Ermenistan ile Azerbaycan arasında onlarca yıldır süren çatışmayı sona erdirecek barış anlaşmasını hayata geçirmek için eşsiz bir fırsat var.

Genel olarak bölgede ekonomik iletişim, ekonomik büyüme, Doğu ile Batı ülkeleri arasında ve Kuzey ile Güney ülkeleri arasında bağların kurulması açısından büyük fırsatlar yaratacağını düşünüyorum. Azerbaycan'ın bu konuda çok önemli bir rolü var."

Blinken, ABD'nin kendi diplomasisine aktif bir yatırım yaparak Azerbaycan ve Ermenistan'ın barış anlaşmasına yaklaşmasına yardımcı olmaya çalıştığını da sözlerine ekledi.

Washington'un bu çalışmayı Avrupa Birliği ile yakın işbirliği ve koordinasyon içinde yaptığını kaydeden Blinken, Yerevan ve Bakü'nün gerçekten barışı sağlayabileceğini düşündüğünü söyledi.

"Bir hafta önce Cumhurbaşkanı Aliyev'le yaptığım görüşmede bundan bahsetmiştim. Bunun mümkün olduğunu ve Azerbaycan ve Ermenistan halklarının yanı sıra tüm bölgenin çıkarlarına tamamen uygun olduğunu düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+