​UEFA Merih Demiral hakkında soruşturma başlattı - Spor
25 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ցրօն / Ժամ : Հրակաթն

Spor :

03 Temmuz 2024  

​UEFA Merih Demiral hakkında soruşturma başlattı -

​UEFA Merih Demiral hakkında soruşturma başlattı ​UEFA Merih Demiral hakkında soruşturma başlattı

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) dün oynanan Türkiye-Avusturya maçındaki gol sevinci nedeniyle Merih Demiral hakkında soruşturma başlattı. Demiral, attığı ikinci golden sonra bozkurt işareti yapmıştı.

UEFA, soruşturmanın "uygunsuz davranış" iddiasıyla başlatıldığını duyuruldu.

Yapılan açıklamada, soruşturmanın UEFA Disiplin Yönetmeliği'nin 31(4) maddesi uyarınca açıldığı belirtildi.

Söz konusu madde futbol sahalarında "siyasi, ideolojik, dini veya ırksal propaganda içeren her türlü davranışı" yasaklıyor.

UEFA'dan yaplan açıklamada ayrıca konuyla ilgili olarak ilerleyen günlerde daha detaylı bilgi verileceği kaydedildi.

Merih Demiral, karşılaşma sonrası yaptığı açıklamada, gol sevincini gösterdiği bozkurt işaretle herhangi bir mesaj vermediğini söylemişti.

Milli futbolcu, "Bir gol sevinci vardı aklımda onu yaptım, Türklükle alakalı. Türk olduğum için çok gurur duyuyorum, o yüzden golden sonra onu iliklerime kadar hissetim. Öyle bir şey yapmak istedim, yaptığımdan dolayı çok da mutluyum" demişti.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı, soruşturma kararı sonrası X hesabından yaptığı açıklamada, Demiral'ın hareketinin Türkiye içinde ve dışında "pek çok hastalıklı çevreyi" rahatsız ettiğini, gol sevincinin farklı arayış ve açıklamaların bahanesi olduğunu savundu.

Bahçeli soruşturma için, "hem maksatlı hem de son günlerde tehlikeli şekilde mesafe alan zincirleme provokasyonların bir ara istasyonudur" dedi.

Türkiye'nin son 16 turundaki mağlup ettiği Avusturya'da 2019 yürürlüğe giren "Sembol Yasası" kapsamında "bozkurt selamı" olarak bilinen hareket “aşırıcılık ve siyasal İslam ile mücadele” gerekçesiyle yasaklanmıştı.

Sembol Yasası kapsamında "Bozkurt" sembolünün yanı sıra, Avrupa Birliği (AB), Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Türkiye ve diğer pek çok ülkenin terörist grup olarak kabul ettiği Kürdistan İşçi Partisi (PKK), Müslüman Kardeşler, Hamas, Lübnan Hizbullahı, Hırvat aşırı milliyetçisi Ustaşa gibi gruplara ait sembol ve işaretler yasaklı durumda bulunuyor.

Fransa ise ülkede faaliyet gösteren Ülkü Ocakları'nı 2020 yılında Cumhurbaşkanı kararnamesiyle resmen yasaklamıştı.


Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+