Kiliseye Para Aktarılıyor... - Gündem
07 Mart 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Աստղիկ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

12 Ekim 2011  

Kiliseye Para Aktarılıyor... -

Kiliseye Para Aktarılıyor... Halkının yüzde 99`u Müslüman olan Diyarbakır`da bu güne kadar birçok semtte ihtiyaç olduğu halde bir tek camii yaptırmayan BDP`li Belediyeler, söz konusu Kilise ve Cemevi olunca para akıtmaktan geri durmuyor.

Halkının yüzde 99`u Müslüman olan Diyarbakır`da bu güne kadar birçok semtte ihtiyaç olduğu halde bir tek camii yaptırmayan BDP`li Belediyeler, söz konusu Kilise ve Cemevi olunca para akıtmaktan geri durmuyor.

İLKHA`nın haberine göre, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin restorasyonu için büyük destek verdiği Surp Giragos Kilisesi 22 Ekim`de yapılacak ayinle açılacak. Kilisenin restore edilmesi için harekete geçen Sarkis Giragos Küçük Ermeni Kilisesi Vakfı, 3 yıl önce Kültür ve Turizm Bakanlığı`na restorasyon için başvurdu. Bakanlığın `Biz restore edersek müze olur` cevabı üzerine Vakıf restorasyon için gerekli olan parayı bulmak için çeşitli etkinlikler düzenledi; ancak yeterli parayı bulamadı. Bunun üzerine harekete geçen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bir milyon doları gözden çıkardı.

AKTARILAN PARA MİKTARI

Hıristiyan Gazete`sine konuşan Diyarbakır Surp Giragos Küçük Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Vartkes Ergün Ayık ise, kilesinin restorasyonun bedelinin yaklaşık 3 milyon 400 bin lira olduğunu belirterek, restorasyon tutarının 3`te biri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Sur Belediyesi tarafından karşılandığını söyledi. Ayık, geri kalan paranın ise Türkiye ve yurtdışındaki Ermeni Cemaatlerden toplandığını kaydetti.

Müntesipleri iki elin parmaklarını geçmeyen söz konusu dinlerin ibadethaneleri için milyonlarca dolar harcayan Belediyeler ihtiyaç olduğu halde cami yaptırmak yerine halkın kendi parasıyla yaptırmak istediği camilere bile zorluk çıkarmaktan geri kalmamaları tepkiye yol açarken, Huzurevleri semtinde Ebu Zer-i Ğifari Camii ve Çınar`da Kur`an Kursu yapmak için yapılan girişimlere engel olunmuştu.

Türkiye Ermenileri Patriği Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, kilisenin açılış günü dünya Ermenilerinin kente akın edip, ayine katılacağını ifade ederek, "Bu kilisenin tapusu bizde, yani bizim malımızdır. Bu kilisenin açılmasıyla Diyarbakır`da inanç turizmi gelişecek. Her yıl binlerce kişi burayı ziyaret edecek" dedi.

BURASI BİZİM MALIMIZ

Diyarbakırlı olan Türkiye Ermenileri Patrikliği Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, kilisenin 22 Ekim`de kutsanacağını, 23 Ekim`de ise ayin yapılacağını söyledi. Ateşyan, "Surp Giragos Kilisesi, 1015 yılına kadar Metropotlik merkeziydi. Daha sonra patriklik merkezi İstanbul oldu. Burası elimizde kalan önemli miraslarımızdan biridir. Burada bir zamanlar din adamları yetişiyordu. 22-23 Ekim`de Türkiye ve dünyanın bir çok yerinden Ermeniler, Diyarbakır`a akın edecek ve ayine katılacak. Bu kilisenin bizim için bir diğer önemli yönü ise malımız olması. Van`daki Aktamar Adası`nın tapusu bizde değil ama burasının tapusu bizde yani bizim malımızdır. Bu kilisenin restore edilmesi sayesinde Diyarbakır`da inanç turizmi de gelişecek. Dünyanın bir çok yerinden her yıl binlerce kişi bu kiliseyi görmeye gelecek" dedi.

UZUN OLAN ÇAN KULESİ

Kilisenin daha önce kentteki minarelerden yüksek olduğu gerekçesiyle yıktırılan çan kulesi de tekrar yapılacak. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, daha önce yaptığı açıklamada söz konusu kilisenin Kubbesine haçı sorunsuz bir şekil takacaklarını söylemişti.

2.5 MİLYON DOLARA TAMİR

Ermeni armenews.com internet sitesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir`in kendilerine yaptığı açıklamada, "Şu anda bir Ermeni kilisesini 2,5 Milyon Dolarlık bir maliyet ile tamir ediyoruz" diyen Baydemir, tamir ettirdikleri kilisenin kubbesine haç`ı sorunsuz takacaklarını ayrıca kilisenin açılışında da Ermenistan`dan ve diasporadaki Ermenilerden çok sürpriz isimleri davet edeceklerini söylemişti

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+