Ordu`da 5 Kilise Kültür Merkezi Oldu - Gündem
20 Ağustos 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Արագած / Ժամ : Արփող

Gündem :

20 Ekim 2011  

Ordu`da 5 Kilise Kültür Merkezi Oldu

Ordu`da 5 Kilise Kültür Merkezi Oldu Ordu`da bulunan ve 19. yüzyılın başına kadar yörede yerleşim Ermeni ve Rumların ibadet yeri olarak kullandığı tarihi nitelikteki 5 kilise kültür merkezi oldu.

Ordu`da bulunan ve 19. yüzyılın başına kadar yörede yerleşim Ermeni ve Rumların ibadet yeri olarak kullandığı tarihi nitelikteki 5 kilise kültür merkezi oldu.
Ordu`da kiliseleri kültür merkezi haline getirilmesi ilk olarak 1994 yılında Ordu Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. Düz Mahalle`de bulunan ve itfaiye olarak kullanılan tarihi Ermeni kilisesi, restore edilerek `Kültür-Sanat Merkezi`ne dönüştürüldü. Hemen ardından Taşbaşı Mahallesi`nde bulunan ve 1937-1977 yılları arasında cezaevi olarak kullanılan tarihi Rum kilisesi de 2000 yılında restore edilerek `Kültür Merkezi`ne haline getirildi. Yine aynı dönemde Perşembe ilçesinde bulunan tarihi Yason Kilisesi` restore edilerek `Kültür-Turizm Merkezi` konumuna getirildi.
Son olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı`nın desteği ile Ordu İl Özel İdaresi tarafından restorasyonuna 2010 yılının Mayıs ayında başlanan Mesudiye`deki eski kilise binası, `Mesudiye Kültür Merkezi` olarak hizmete açıldı. Bu arada Ünye ilçesindeki Yalı Kilisesi de Ünye Belediye Meclisi tarafından 10 yıllığına Kültür ve Turizm Bakanlığı`na tahsis edildi. Trabzon Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü`nce proje ihalesi yapılan Ünye Yalı Kilisesi, sergilerin, panel ve konferansların elektronik olmayan dinletilerin yapıldığı `Kültür Merkezi` fonksiyonu görecek.Bu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+