Ermeni masonlar konferansta hangi konuları tartışacak? Gündemde Dağlık Karabağ sorunu da var - Haber Arşivi 2001-2011
29 Mayıs 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարերի / Օր : Վարագ / Ժամ : Ծայգն

Haber Arşivi 2001-2011 :

27 Haziran 2011  

Ermeni masonlar konferansta hangi konuları tartışacak? Gündemde Dağlık Karabağ sorunu da var

Ermeni masonlar konferansta hangi konuları tartışacak? Gündemde Dağlık Karabağ sorunu da var

Mason hareketleriyle bağlantılı kuruluşlar masonlarla olan bağlarını tekzip edip konferansa ilişkin bilgi vermeyi reddetmeleri sonrasında, 1-11 Temmuz 2011 tarihlerinde Erivan’da düzenlenecek Dünya Ermeni Masonları Konferansına ilişkin resmi bilgi alma yönünde NEWS.am’in çabaları sonuçsuz kaldı. Basında yer alan bilgilere göre anılan konferans ″Armenia-Marriott Oteli″nde gerçekleştirilecek.

″Armenia-Marriott Oteli″ ilgili birimiyle benzeri bir konferans düzenlenip-düzenlenmediğine ilişkin sorularımızsa, otelin ziyaretçileri ve düzenlenen etkinliklere ilişkin bilgi tahsis etmediği yanıtını aldı.

Farklı kaynaklardan alınan bilgiler, şu ana dek dünya mason kuruluşlarınca tanınan Ermenistan’da kayıtlı 100 civarı mason olduğunu ortaya koymakta. «Ermenistan Mason Teşkilatı Ermenistan Yüksek Locası (Grand Lodge of Armenia) ismini taşımakta. Mason olarak adı dolaşımda bulunan ″Sosyometri″ Sosyolojik Araştırmalar Merkezi direktörü Aharon Adibekyan’a konuya ilişkin başvurduğumuzda, kendi isminin Aharon isminde başka birf masonla karıştırıldığını ifade ederek şu açıklamalarda bulundu:

″Ben mason değilim, olmak da istemiyorum, ancak mason olan arkadaşlarım var ve gizlemiyorlar, bu şekilde Ermenistan’a hizmet ettiklerini düşünüyorlar″ diyen Adibekyan ″ikincil kaynaklar″dan konferansa ilişkin edindiği bilgilerden şunları aktardı: ″Ermenistan, Kilikya Ermenistanı’nda Tapınak Şövalyelerinin mason hareketini başlattığı bir ülke. İntibam onların yurtlarına dönme ve Ermenistan’ı merkez üslerinden biri haline getirme yönünde.″ Adibekyan sözlerinin devamında, Ermenistan!ın Güney Kafkasya’da Mason hareketinin merkezine dönüşmekte olduğunu, ve Gürcistan veya Azerbaycan’da eğer herhangi bir ustaya ünvan verilecekse, bu ünvanı Ermenistan’a gelip alması gerektiğini da kaydetti.

Masonik kuruluş olarak kabul edilen ″Erivan Rotary Kulübü″ de konferansa ilişkin bilgi vermeken kaçınırken, Kulüp kurucularından Armen Avetisyan, tüm dünyadaki Rotary kulüplerinin masonlarla kesinlikle ilgisi olmadığını belirtti.

Ancak NEWS.am farklı kaynaklardan Mason Konferansının gündemine ilişkin bilgi almayı başardı. Gündemde bir dizi teknik meseleler yanısıra, Dağlık Karabağ sorunu konusunda son bir yıl zarfındaki gelişmeler da tartışma gündeminde yer almakta.

Kaynağımız Konfeans gündeminde ″France-Armenie Lodge No.2″ Locası temsilciliği ve ABD Dışişleri Bakanlığı temsilcisinin Karabağ konulu sunumlarının da öngörüldüğünü belirtmekte. Gündemde; görevdeki iktidarın çalışmalarının değerlendirilmesi de var.

Basında yer alan bilgilere göre; masonlar Erivan’da Mason Tapınağı inşası için toprak tahsisi yönünde çalışmalar da yürütmekteler. Anılan tapınağın ″Vahagn″ mahallesinde inşa edilmesi öngörülmekte.

Masonluk dini-siyasi bir hareket olup XVIII.yy.’da özel misyona sahip gizli bir örgüt olarak ortaya çıktı. Tarihin tanınmış ve yetenekli birçok ismi mason locaları üyeleridir. Tanınmış tolum-siyaset adamları, devlet yöneticileri, krallar, ressamlar, mimarlar ve müzisyenler mason locaları üyesi olmuşlardır. Tarihte hareketin üyelerinin farklı ülkelerde takibat ve kötü muameleye tabi tutulduğu zamanlar da olmuştur.

Halihazırda mason kuruluşlarının dünya ölçeğinde 5 milyon civarı üyesi vardır. Dünyanın birçok ülkesinde mason locları bulunmaktadır.



Bu haber .... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.
+