Ortodoks Parlamenterler Meclisinde, Osmanlı Türkiyesinde Hıristiyanların Soykırımını kınayan bir tasarı kabul edildi - Haber Arşivi 2001-2011
20 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արագած / Ժամ : Երկրատես

Haber Arşivi 2001-2011 :

30 Haziran 2016  

Ortodoks Parlamenterler Meclisinde, Osmanlı Türkiyesinde Hıristiyanların Soykırımını kınayan bir tasarı kabul edildi -

Ortodoks Parlamenterler Meclisinde, Osmanlı Türkiyesinde Hıristiyanların Soykırımını kınayan bir tasarı kabul edildi Ortodoks Parlamenterler Meclisinde, Osmanlı Türkiyesinde Hıristiyanların Soykırımını kınayan bir tasarı kabul edildi

21-24 Haziran tarihlerinde Paris’te gerçekleştirilen Ortodoks Parlamenterler Meclisi 18. Yıllık Genel Kurulunda, Osmanlı Türkiyesinde yaşayan Hıristiyanlara; Ermeniler, Rumlar ve Süryanilere yönelik soykırımı kınayan bir tasarı kabul edildi.

Tasarıda, özellikle ″Ortodoks Parlamenterler Meclisi Osmanlı Türkiyesinde 19. yy. sonunda ve 20. yy. Başında Hıristiyan halkların soykırımının tanınması ve kınanmasına desteğini ifade etmektedir″ denmekte.

Tasarı günümüz Türkiye’sini; Ermenilere, Rumlara ve Süryanilere Osmanlı Türkiyesinde 20. yy. başında gerçekleştirilen soykırımı tanımamasından ötürü kınamaktadır. Ortodoks Parlamenterler Meclisi Türkiye sathında bu halkların tarihi-kültürel mirasının yok edilmesine yönelik tüm etkinlikleri de kınamaktadır.

Tasarıda, medeni ülkelerin Türkiye’ye Osmanlı Türkiyesinde Hıristiyanların Soykırımı meselesinde sorumluluk üstlenmesini şart koşması çağrısında da bulunulmakta.

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+