Ortodoks Parlamenterler Meclisinde, Osmanlı Türkiyesinde Hıristiyanların Soykırımını kınayan bir tasarı kabul edildi - Haber Arşivi 2001-2011
06 Ağustos 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Յաւելուած / Օր : Մադեղ / Ժամ : Խաւարակ

Haber Arşivi 2001-2011 :

30 Haziran 2011  

Ortodoks Parlamenterler Meclisinde, Osmanlı Türkiyesinde Hıristiyanların Soykırımını kınayan bir tasarı kabul edildi

Ortodoks Parlamenterler Meclisinde, Osmanlı Türkiyesinde Hıristiyanların Soykırımını kınayan bir tasarı kabul edildi

21-24 Haziran tarihlerinde Paris’te gerçekleştirilen Ortodoks Parlamenterler Meclisi 18. Yıllık Genel Kurulunda, Osmanlı Türkiyesinde yaşayan Hıristiyanlara; Ermeniler, Rumlar ve Süryanilere yönelik soykırımı kınayan bir tasarı kabul edildi.

Tasarıda, özellikle ″Ortodoks Parlamenterler Meclisi Osmanlı Türkiyesinde 19. yy. sonunda ve 20. yy. Başında Hıristiyan halkların soykırımının tanınması ve kınanmasına desteğini ifade etmektedir″ denmekte.

Tasarı günümüz Türkiye’sini; Ermenilere, Rumlara ve Süryanilere Osmanlı Türkiyesinde 20. yy. başında gerçekleştirilen soykırımı tanımamasından ötürü kınamaktadır. Ortodoks Parlamenterler Meclisi Türkiye sathında bu halkların tarihi-kültürel mirasının yokedilmesine yönelik tüm etkinlikleri de kınamaktadır.

Tasarıda, medeni ülkelerin Türkiye’ye Osmanlı Türkiyesinde Hıristiyanların Soykırımı meselesinde sorumluluk üstlenmesini şart koşması çağrısında da bulunulmakta.Bu haber .... kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+