ABD Savunma Bakan yardımcısı vekili: Pentagon Karabağ meselesini görmemezliten gelemez - Haber Arşivi 2001-2011
23 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ծմակ / Ժամ : Հրակաթն

Haber Arşivi 2001-2011 :

30 Haziran 2011  

ABD Savunma Bakan yardımcısı vekili: Pentagon Karabağ meselesini görmemezliten gelemez -

ABD Savunma Bakan yardımcısı vekili: Pentagon Karabağ meselesini görmemezliten gelemez

Pentagon Dağlık Karabağ meselesinin Ermenistan’ın olduğu gibi Azerbaycan için de en önemli mesele olduğunu ve bu ülkelerle ABD ilişkilerinde esaslı sorunlar yarttığını görmezden gelemez. Açıklama bölge ziyareti çerçevesinde Emenistan’da bulunan Rusya, Ukrayna ve Avrasya konularında ABD Savunma bakan yard. vekili Celeste Volander’den geldi.

″Özgürlük Radyosu″nun ″Bir taraftan ABD diğer taraftan birbirleriyle çelişkilere sahip Güney Kafkasya ülkeleri arasında işbirliği ne kadar verimli olabilir?″ sorusunu Volander şu şekilde yanıtladı: ″Birleşik Devletler Savunma Bakanlığının yaklaşımı, her iki ülkeye yapıcı ve faydalı destek gösterebileceğimiz alanlarda odaklanmak. Böylesi yardım, bu ülkelere uluslararası güvenliğin pekişmesi işine katkılarını artırma olanağı verir.″

Ermenistan-ABD ikili ilişkilerine dair olarak Pentagon üst dereceli yetkilisi iki ülke arasında savunma alanında işbirliği düzeyinin çok yüksek olduğunu ve artmaya devam ettiğini belirtti.

Amerikalı görevli ″Savunma alanında işbirliği konusunda sorumluluk aldığım andan itibaren, daha çok stratejik ve uzun vadeli programlar üzerinde odaklaşarak, ortak gerçekleştirilen bir dizi etkinlikleri artırdık. Ermenistan’ın katıldığı tatbikat ve programların sayısını artırdık. Ermenistan da aralarında çok kısa bir süre önce Afganistan’da konuşlu Uluslararası Güvenlik Destek Güçleri bünyesindeki kadro sayısını artırarark uluslararası operasyonlardaki katılımını genişletti″ dedi.

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+