Dink kayıtları acilen teslim - Gündem
05 Haziran 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ահրանք / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

22 Kasım 2011  

Dink kayıtları acilen teslim

Dink kayıtları acilen teslim Dink kayıtları acilen teslim

Hrant Dink suikastıyla ilgili telefon kayıtlarının beş yıllık saklama süresi dolacağı için 66 gün içerisinde silineceğine ilişkin iddialara Bilim Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) ‘resmi yanıt’ geldi. BTK Radikal’in duyurduğu gibi ‘kayıtların silinmeyip saklanacağını’ belirtirken, mahkemenin istediği görüşme kayıtlarının da ivedilikle iletileceği vurgulandı.

BTK dün yaptığı yazılı açıklamayla Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) tüm yargı taleplerini mevzuat çerçevesinde karşıladığını belirtti. Açıklamada, “Herhangi bir veri silinmemiştir. Ayrıca verilerin iddia edildiği süre içerisinde imhası söz konusu değildir” denildi. Dink davasına konu olan kayıtların silinmeyeceği bilgisi, Radikal’in 19 Kasım 2011 tarihli manşetiydi. TİB yetkilileri, kayıtların beş yıl sonra silineceği yönündeki düzenlemenin, Dink davası sürdüğü için geçerli olmayacağını belirtmişti.
Açıklamada ayrıca cinayet günü bölgedeki telefon konuşmalarına ilişkin mahkemece istenen bilgilerin verileceği de vurgulandı. Mahkemenin talebinin 16 Kasım 2011’de ulaştığına dikkat çekilen açıklamada “Bu talep üzerine 2007 yılında aynı mevkide kullanılan baz bilgileri tespit edilecek ve mahkemece belirlenen tarih ve saat aralığındaki iletişim bilgileri tespit edilecektir. Bu bilgiler GSM işletmecilerinden 17 Kasım 2011 günü ivedilikle istenmiştir” denildi

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalHaberDetayV3&ArticleID=1070259&Date=22.11.2011&CategoryID=77Bu haber .... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.
+