Osmanlı`da Ermeni Aristokrasisi - Kitap Köşesi
28 Eylül 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Հոռի / Օր : Սիմ / Ժամ : Շաւաղօտ

Kitap Köşesi :

11 Aralık 2011 - Bu haber 7.410 kez okundu.  

Osmanlı`da Ermeni Aristokrasisi

Osmanlı`da Ermeni Aristokrasisi Osmanlı`da Ermeni Aristokrasisi Saro Dadyan

Osmanlı Imparatorluğu`nda aristokrat bir zümre var mıdır?
Bu soru bir yanıyla kolay yanıtlanabilir görülüyorsa da özellikle Fenerli Beyler ve Ermeni Amiralar düşünüldüğünde yanıt biraz bulanıklaşıyor. Elinizdeki kitap bu bulanıklığı bir nebze de olsa kaldırmak için Amiralar tarihine yoğunlaşıyor. Ermeni cemaati içindeki etkinlikleri doğrultusunda imparatorluk idaresinde de önemli görevlere getirilmiş olan Amiralar, kilise, okul ve hastane yaptırarak, sosyal hayatı doğrudan etkiliyorlardı ve gerekli gördüklerinde Ermeni patriklerini görevden alacak kadar güçlüydüler.

Tanzimat Fermanı`nın ilanıyla imparatorluktaki tüm unsurlar gibi Ermeni cemaatinde de değişimler yaşanmış ve Avrupa`da eğitim gören Ermeni gençlerinin sayısının artmasıyla birlikte Genç Ermeniler Amiralarm cemaat içindeki iktidarlarına son vermeye çalışmış ve bunda da başarılı olmuşlardır.
Saro Dadyan tarafından kaleme alınmış olan Osmanlı da Ermeni Aristokrasisi, Amiralar ve Genç Ermeniler`in geçirdikleri süreç üzerinden hem imparatorluğun ve hem de Ermeni cemaatinin dönüşümünü biyografilere ağırlık vererek incelemektedir...
(Tanıtım Bülteninden) 474 Sayfa- 16 Sayfa Fotoğraf Albümü

ISBN : 9789752899384
Yazar : Saro Dadyan
Yayın evi : Alfa YayinlariBu haber .... kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+