Akdamar Kilise`sinde Depremzedelere Dua Edildi - Gündem
10 Ağustos 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Յաւելուած / Օր : Մուրց / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

10 Eylül 2012  

Akdamar Kilise`sinde Depremzedelere Dua Edildi

Akdamar Kilise`sinde Depremzedelere Dua Edildi Akdamar Kilise`sinde Depremzedelere Dua Edildi

Van`da, 2007 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilen ve 2010 yılında ayin için izin verilen Akdamar Adası`nda bulunan Akdamar Kilisesi`nde Ermeniler 3`üncü ayinlerini yaptı.

Şok! İngilizce Konuşmanın Sırrı Çözüldü Nasıl mı? TıklayınVan`da, 2007 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilen ve 2010 yılında ayin için izin verilen Akdamar Adası`nda bulunan Akdamar Kilisesi`nde Ermeniler 3`üncü ayinlerini yaptı. İlahiler eşliğinde dua eden Ermeniler, kendilerine böyle bir imkanın sağlanmasından dolayı teşekkür ettiler.

Sabahın erken saatlerinden itibaren adaya giden Ermeniler, mum yakıp dua etti. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı ayini yöneten ABD Doğu Diyaskosluğu Ruhani önderi Başepiskopos Khajak Barsamian, Van`daki depremlerde ve Suriye`deki iç karışıklıkta hayatını kaybeden insanlar için dua etti.

Van`ın Akdamar ilçesinde bulunan Akdamar Kilisesi`nde 3`üncü ayin gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıllara oranla daha az ilginin olduğu ayine katılan Ermeni vatandaşlar, mum yakarak dua etti.

Ayin için Türkiye`nin çeşitli illeri ve yurt dışından Van`a gelen Ermeni vatandaşlar, sabahın erken saatlerinde teknelerle adaya geldi. Kilisenin arka kısmına kurulan alanda mum yakan Ermeni vatandaşlar, duygulu anlar yaşadılar. İlahiler eşliğinde dua eden Ermeniler, kendilerine böyle bir imkanın sağlanmasından dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığı`na teşekkür ettiler. Saat 11.00`de başlayan ve Ermeni Patriği Ruhani Meclis Başkanı Başepiskopos Aram Ateşyan`ın başkanlık ettiği ayini, ABD Doğu Diyakosluğu Ruhani Önderi Başepiskopos Khajak Barsamian yönetti. İlk yıla oranla katılımın az olduğu ayine yaklaşık bin Ermeni katıldı. Günler öncesinden ayin için hazırlıkların yapıldığı ayini yöneten Başepiskopos Barsamian, Van depremi ve Suriye`de hayatını kaybedenler için dua edildi.

Ayine; Ermenistan parlamentosundan Akhoyan Aragats da katılırken, Van`dan da Vali Yardımcısı Atay Uslu, Gevaş Kaymakamı Yusuf Güni, AK Partili Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Sezer, Bdp Van Milletvekili Nazmi Gür, Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mirza Nadiroğulu ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ katıldı.

MUMLARIN GELİRİ DEMPERMEZEDEYE

Tarihi kiliseye ayin için sadece 100 kişi alınırken, birçok kişi ise kilisenin avlusundan ayini takip etti. Mum yakıp ilahiler eşliğinde dua eden Ermeniler, zaman zaman gözyaşlarına engel olamadı. Bu arada, kilisede yakılan mumların satışından sağlanan gelir ise depremzedelere verilmek üzere Van Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü hesabına aktarılacağı belirtildi. Ermenilerin, Akdamar Kilisesi`ndeki ayini için güvenlik önlemleri en üst düzeyde tutuldu. Yaklaşık 60`ı sivil, yaklaşık 200 polis ayinin sorunsuz geçmesi için görev aldı. Sağlık Bakanlığı`na ait bir ambulans helikopter, kilisenin yanında hazır bulundurulurken, bir polis helikopteri de sürekli havadan güvenlik sağladı. Van Gölü`nde sahil güvenlik botları ile Arama Kurtarma Birliği ekipleri sürekli tur attı.

4 BİN VATANDAŞ TEKNELERLE TAŞINDI

Ermeni vatandaşların yanı sıra Vanlı vatandaşlar da ayine ilgi gösterdi. Van Valiliği`nden yapılan açıklamada, Akdamar Adası`na 4 bin kişinin ücretli olarak taşındığı bildirildi. Ayinin tamamlanmasının ardından ermeni vatandaşlar kilisenin önünde müzik eşliğinde halay çekti. Halay sırasında bazı Ermeni vatandaşların Ermeni bayrağı açması dikkat çekti.Bu haber .... kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+