Ermenice Süreli Yayınlar - Kitap Köşesi
31 Ekim 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Սահմի / Օր : / Ժամ : Աղջամուղջ

Kitap Köşesi :

23 Kasım 2014  

Ermenice Süreli Yayınlar

Ermenice Süreli Yayınlar Başlangıcından 2000 yılına, yayımlanmış 3600`ü aşkın Ermenice süreli yayın

Başlangıcından 2000 yılına, yayımlanmış 3600`ü aşkın Ermenice süreli yayın


ERMENİCE SÜRELİ YAYINLAR
1794-2000

Zakarya Mildanoğlu

Yayına Hazırlayan: Ararat Şekeryan - Nıvart Taşçı
Düzelti: Ari Şekeryan / Kapak Tasarımı: Aret Gıcır
Kapak Görseli: “Ermeni Basınının 100. Yılı” afişi (Hantes Amsorya, 1894)
İnceleme, 456 sayfa, 19.5x27 cm
ISBN 978-605-5753-45-0, Kasım 2014, 45 TL

Aras Yayıncılık, Ermenice süreli yayınların iki asıra ve dört kıtaya yayılan yolculuğunu araştırmacı Zakarya Mildanoğlu’nun ayrıntılı bibliyografyasında okurla buluşturuyor. Türünün Türkçedeki ilk örneği olan bu çalışma, 1794’te Hindistan’da yayımlanan ilk Ermenice gazete Aztarar’dan başlayarak 2000’lere kadar çıkmış olan 3650’yi aşkın süreli yayını bir araya getiriyor.

Ermenice Süreli Yayınlar’da, Osmanlı-Türkiye, Rusya ve Ermenistan başta olmak üzere, Hindistan, Amerika, Gürcistan, Azerbaycan, Suriye, Lübnan, İtalya ve Fransa gibi oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmış haldeki Ermenice dergi ve gazeteler kronolojik bir sıralamada, künye bilgileri ve içeriklerine dair kısa açıklamalar eşliğinde, 450’yi aşkın görselle zenginleştirilmiş olarak okurların dikkatine sunuluyor.

On yıllık bir çalışmanın ürünü olan kitap, 19. yüzyıldaki Osmanlı modernleşme hareketlerinin izlerinden Ermeni harfli Türkçe periyodiklere, 20. yüzyılın çalkantılı siyasi atmosferinden, Sovyet etkisine ve Diyaspora’ya, bir yandan Ermeni halkının yakın tarihine ayna tutarken, diğer yandan yayımlandıkları ülkelerin politik ve kültürel eğilimlerine dair bir arkaplan sunuyor.

Zakarya Mildanoğlu’nun çalışması bu anlamda, hem basın-yayın tarihiyle uğraşanlara hem kültür tarihine ilgi duyanlara hem de çeşitli konular hakkında çalışma yapmak isteyen araştırmacılara yönelik hazırlanmış bir başvuru kitabı olma özelliğini taşıyor.

Zakarya Mildanoğlu
1950 yılında Kayseri’nin Ekrek [Köprübaşı] köyünde doğdu. İlkokulu İstanbul Şişli’deki Karagözyan Yetimhanesi’nde, ortaokul ve liseyi Üsküdar Surp Haç Tıbrevank Okulu’nda okudu. İTÜ’de mimarlık eğitimi aldı. Üniversite yıllarında gençlik hareketlerinde ve Türkiye İşçi Partisi faaliyetlerinde aktif yer aldı.1976’da Türkiye Komünist Partisi’ne girdi.12 Eylül’de TKP İstanbul davasından tutuklanarak üç yıl hapis yattı.
Mimarlık kariyeri boyunca, Türkiye’nin ilk havagazı fabrikası olan Kuzguncuk Gazhanesi ile Shell Türkiye Genel Müdürlük Binası’nın inşası; Ortaköy Andonyan Birliği Manastırı ve Beşiktaş Meryem Ana Kilisesi restorasyonu gibi projeleri hayata geçirdi. Türkiye Ermenileri Patrikliği gözlemcisi olarak Van Akhtamar Surp Haç Kilisesi’nin restorasyon çalışmalarına katıldı.2012 Erivan Bienali’ne sunduğu Diyarbakır Surp Giragos Kilisesi Restorasyonu projesi ile ödüle layık görüldü.
2008-2011 Yılları arasında haftalık Agos gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.Amerika ve Avrupa’nın çeşitli kentlerinde,İstanbul, İzmir, Van ve Ankara’da Ermeni sanat tarihi, Anadolu Ermeni yerleşimleri, Ermeni basın tarihi üstüne pek çok konuşma yaptı, sempozyumlara katıldı.


ARAS YAYINCILIK
İstiklal Cad. Hıdivyal Palas 231/Z
Tünel – Beyoğlu İstanbul
Tel: (212) 252 65 18
www.arasyayincilik.com


Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+