Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermeni Sporu Ve Vücüt Eğitimi Kitabı Yeniden Bastırıldı - Kitap Köşesi
25 Eylül 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Հոռի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Մթացեալ

Kitap Köşesi :

04 Ağustos 2015 - Bu haber 2.441 kez okundu.  

Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermeni Sporu Ve Vücüt Eğitimi Kitabı Yeniden Bastırıldı

Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermeni Sporu Ve Vücüt Eğitimi Kitabı Yeniden Bastırıldı Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermeni Sporu Ve Vücüt Eğitimi Kitabı Yeniden Bastırıldı

Ermeni Soykırımı Müze Enstitüsü müdürü Hayk Demoyan’ın kaleme aldığı “Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermeni sporu ve vücüt eğitimi” başlıklı resimli monografiyi yeniden basıldı. 2009 tarihinde yayınlanan kitabın redakte edilmiş ve yeni elde edilen bilgilerle zenginleştirilmiş versiyonu olan bu versyon, Ermeni sporunu anlatan 600`a yakın resim içermektedir.

Osmanlı İmparatorluğu`nda Ermeni sporu ve vücüt eğitiminin gelişme tarihi, Batı Ermenileri arasında spor ve vücüt eğitiminin yayılması ve ilk Ermeni Spor kulüblerin hikayesi kitapta ilk kez anlatılıyor. Böylece Ermeni sporun ilk, henüz bilinmeyen, fakat fazlasıyla dikkat çekici ayrıntıları okuyucularla paylaşılıyor.

Vahan Papazyan ve Mkrtiç Mkryan isimli iki Ermeni sporcunun, 1912 tarihinde Stockholm`da gerçekleştirilen Olimpiyatlarda tarihte bir ilk olarak Osmanlı İmparatorluğunu temsil ettiği biliniyor. Birçok Ermeni sporcu ve spor takımları, yerli ve uluslararası yarışmalarda tekrar ve tekrar zafer kutluyor ve rekorlar kırıyordu. 1911-1914 tarihlerinde yılda bir kere (toplam dörk kez) gerçekleşen “Ermeni Olimpiyat Oyunları”nda tüm Ermeni spor kulübleri yer alıyordu. Olimpiyatlarda kazananlara gümüş madalyalar veriliyordu.

Ermeni HaberBu haber .... kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+