Diyarbakır’da Ermeni Kıyımı Hilmar Kaiser - Kitap Köşesi
25 Eylül 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Հոռի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Աղջամուղջ

Kitap Köşesi :

15 Eylül 2015 - Bu haber 2.938 kez okundu.  

Diyarbakır’da Ermeni Kıyımı Hilmar Kaiser

Diyarbakır’da Ermeni Kıyımı Hilmar Kaiser Diyarbakır’da Ermeni Kıyımı Hilmar Kaiser

Kitap Hakkında Bilgi Düzenle

Diyarbakır’da Ermeni Kıyımı büyük ölçüde 1908’den 1915’e kadar kayıt altına alınmış, kıyıda köşede kalmış Türk ve Ermeni arşivleri temel alınarak kaleme alınmış bir çalışmadır. İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin yükselişini, yeni oluşmaya başlayan Kürt ulusal hareketini ve Osmanlı Ermeni nüfusunun yok edilişini tartışmaktadır.

Ermenilerin yaşadığı sürgün ve kıyım, İstanbul’daki merkezi otoritelerin, bölgesel yöneticilerin, yerel güçlerin egemenlik savaşı sonucu meydana gelmiş karmaşık bir süreci içermektedir. Bunun sonucu olarak, karar verme mekanizmaları, sürgünler, asimilasyon politikaları, Ermenilerin mülkiyetine el koyma ve aynı zaman içerisinde Kürt ve Müslüman toplulukların bölgeye yerleşmeleri yeni bir çerçevede oluşmuştur. Osmanlı otoriteleri, katı ve peşin hükümlü bir siyasi çizgi izlemekten ziyade düzenli olarak eksik tanımlanmış politikalar uygulamıştır.

Sonuç olarak, şimdiye kadar oluşan kanıların aksine, genel Ermeni karşıtı politikalarda yerel görevlilerin daha derin bir etkisi olmuştur. Ne İttihat ve Terakki Cemiyeti, ne de Osmanlı bürokrasisi Ermeni katliamı sırasında bir bütün olarak hareket etmiştir. Kitap, bölgede yaşanmış gelişmelere iki taraflı bakmaktan ziyade yönetim paradigmalarının karmaşık yönlerini ele almış olup, gelecekte yapılacak araştırma ve tartışmalara yeni bir ışık tutma özelliği taşımaktadır.

YAZAR HAKKINDA: Doktorasını European University Institute, Floransa, İtalya’dan alan Hilmar Kaiser, çalışmalarında geç dönem Osmanlı toplumsal ve ekonomik tarihine odaklanmaktadır. Çok sayıda çalışması bulunan Kaiser’in özellikle Donald Bloxham ve A. Dirk Moses’ın derlediği The Oxford Handbook of Genocide Studies [Soykırım Çalışmaları Oxford El Kitabı], Oxford University Press, Oxford, New York, 2010’da “Genocide at the Twilight of the Ottoman Empire” [Osmanlı İmparatorluğu Alacakaranlığında Soykırım] adlı çalışması yer almaktadır

Kitabın Adı:Diyarbakır’da Ermeni Kıyımı
Yazar:Hilmar Kaiser
Baskı Tarihi:Eylül 2015
Sayfa Sayısı:428
İSBN:9786053994060
Kitabın Türü:Araştırma-İnceleme, Antropoloji-Etnoloji, Sosyoloji
Dil:Türkçe
Yayınevi:İstanbul Bilgi ÜniversitesiBu haber .... kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+