​Üç hilalin fikir babası olan Ermeni yazar Levon Panos Dabağyan hayatını kaybetti - Gündem
22 Temmuz 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

08 Mayıs 2017  

​Üç hilalin fikir babası olan Ermeni yazar Levon Panos Dabağyan hayatını kaybetti

​Üç hilalin fikir babası olan Ermeni yazar Levon Panos Dabağyan hayatını kaybetti ​Üç hilalin fikir babası olan Ermeni yazar Levon Panos Dabağyan hayatını kaybetti
MHP'de 3 hilalin fikir babası olan ve bir dönem MHP'den milletvekili adayı olan Ermeni yazar Levon Panos Dabağyan hayatını kaybetti. Osmanlı tarihi ve Türk Ermeni ilişkileri üzerine birçok kitabı bulunan 84 yaşındaki Dabağyan, Kendini 'Osmanlı Ermenisi' olarak tanımlıyordu. Dabağyan, üç hilalin kullanılmasıyla ilgili, "1969 yılında, Atsızcı kanat 'kurt'un amblem olarak seçilmesini önerdi, fakat ben 'Biz Osmanlıyız! Bize üç hilal yakışır!' diyerek bağırdım ve seçildi" demişti.

Milliyetçi Hareket Partisi'nde 3 hilalin fikir babası olan Ermeni yazar Levon Panos Dabağyanhayatını kaybetti. MHP camiasında 'Levon Amca' olarak da bilinen Dabağyan 2013 yılındaki bir röportajında şunları söylemişti:

Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi 1969 yılında Adana'da büyük kongresini topladı. Bu kongre partinin adının Milliyetçi Hareket Partisi olduğu ve genel başkanlığa Alparslan Türkeş'in getirildiği kongredir. O dönemde Alparslan Türkeş'in yakın çevresinde bulunuyordum kongrede yerimi aldım. Parti Atsızcılar ile Türkeşçilerin çekiştiği bir virajdaydı.


"BİZ OSMANLIYIZ! BİZE ÜÇ HİLAL YAKIŞIR"

Partinin ambleminin ne olacağı gündeme gelince, Atsızcı kanat 'kurt'un amblem olarak seçilmesini önerdi, fakat ben 'Biz Osmanlıyız! Bize üç hilal yakışır!' diyerek bağırdım. Bu çağrım alkışlarla desteklendi ve partinin amblemi olarak üç hilal seçildi. Böylece üç hilal MHP, kurt ise Ülkü Ocakları amblemi oldu."


LEVON PANOS DABAĞYAN KİMDİR?

Levon Panos Dabağyan, 11 Kasım 1933 yılında İstanbul'un Fatih ilçesinde doğdu. Baba tarafı Van vilayetinden Kastamonu’nun Kadınsaray Köyü’ne yerleşen Karacıyanlar sülalesine mensuptur. Anne tarafı ise Erzurum ve Van dolaylarından İstanbul’a takriben bir asır evvel göçüp Fatih ilçesine yerleşen Dabağyan’lardır. Ailevi bir sebepten dolayı Dabağyan soyadını alan Krikor Efendi, evlatlarına da aynı soyadını vermiştir.

Önce Vatan gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır. Alparslan Türkeş ve Milliyetçi Hareket Partisi ile ilgili kitap yazan ilk Ermenidir. Türk tarihinde Ermenilere yapılmış bir soykırımın olmadığını savunmaktaydı. Türkiye'nin doğusunda isyan çıkaran Ermenilerin sürüldüğünü söylemiştir. Türk Tarih Kurumu Tarih Araştırmaları Grubunda çalışmaktaydı. 1969'da İstanbul'dan milletvekili adayı olmuştu.

1954 yılında bahriyeli olarak askerliğini yaptı ve bahriyeli olabilmek için 36 ay askerlik yapmaya razı olduğunu söyledi. 1959 yılında eşi Eliz ile evlendi ve evliliğinden 1960'da Alis isimli kızları oldu. 1967’de Yeni İstanbul’da muhabirliğe başladı. Son Havadis, Bugün, Hakikat, Yeşil Belde, Anadolu Ekspres, Milli Ekonomi ve Ziraat, Bizim Mücadele, Durum, Yeni Gazete, Ortadoğu, Bâb-ı Ali’de Sabah, Tercüman, Gavroş, Parev, Artar ve Nov Artar gazetelerinde makaleler ve çeşitli yazılar yazdı. Dabağyan’ın 12 Eylül öncesinde Hergün gazetesinde ve Türk Edebiyatı gibi kültür ve sanat dergilerde de yazıları yayınlanmıştır.

2005 yılında Ankara'da yapılan Türk Metal-İş Sendikası ve Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen "Her Yönüyle Ermeni Sorunu ve Tarihi Gerçekler" konferansında "Bugün bir Türkiye-Ermenistan savaşı çıksa, kesinlikle Türk cephesinde yer alır ve Ermenistan'a karşı savaşırdım. Ermenistan'ın toprak taleplerinin arkasında, aslında bir Ermeni devleti kurmak değil, büyük İsrail'i gerçekleştirmek emeli yatmaktadır" diye konuştu. Zeytunların kökeninin Pakraduniler olduğunu ve Zeytun İsyanı'nın arkasında Fransa ve Vatikan’ın bulunduğunu, isyanın düzenleyicilerinin Pakraduniler olduğunu ileri sürmektedir.Bu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+