​Maşalyan: İstanbullu Bekçiyan bize taze kan olacak - Gündem
17 Temmuz 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ասակ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

27 Mayıs 2017  

​Maşalyan: İstanbullu Bekçiyan bize taze kan olacak

​Maşalyan: İstanbullu Bekçiyan bize taze kan olacak ​Maşalyan: İstanbullu Bekçiyan bize taze kan olacak
Patrikhane Ruhani Kurul Başkanı Maşalyan, Aram Ateşyan’ın istifa etmesinin ardından yaşanan gelişmeleri AKŞAM’a anlattı: Bize taze kan olacağını düşündüğümüz Bekçiyan'ın adı, Türkiye Ermeni Patriği olarak önde yer alıyor.

Türkiye Ermeni Patrikhanesi’nde sular durulmuyor. Türkiye’deki Ermeni toplumundan ‘Artık patrik vekili değil, patrik istiyoruz’ sesleri yükseliyor. 2008'de yakalandığı amansız hastalığın ardından görevini yerine getiremeyen II. Mesrob Mutafyan’ın yerine Patrik Vekili olarak 9 yıldır Aram Ateşyan görevdeydi. Ateşyan, ani bir kararla bu görevini bıraktığını ilan etti. Patrikhane Ruhani Kurul Başkanı Episkopos Sahak Maşalyan, son gelişmeleri AKŞAM'a değerlendirdi:

SEVENLERİ İÇİN TAM BİR TRAJEDİ

Yaklaşık 10 sene kadar önce patriğimiz hafızayı içeren ön beyin hücrelerinin kendi kendine ölmesi şeklinde bir hastalığa yakalandı. 2008'de hastane raporuyla imza yetkisi elinden alındı. İş göremez denildi. Aslında pratik olarak emekliye ayrıldı diyebiliriz. Patrikler ya istifa ederlerdi ya vefat ederlerdi ya da başka bir nedenle bırakıp giderlerdi öyle durumlar da var. Onu sevenlerin gözünde bu bir trajediydi. Aradan geçen 7 yılda, insanlar o patriksizliği fark ettiler. Halk 5 bine yakın imzalar topladı, ‘Biz patrik istiyoruz vekil değil’ dedi.

İstifa değildi baskıyı azalttı

Geçtiğimiz gün toplandığı söylenen topluluk bir meclis değildi. Hiçbir resmiyeti yoktur. Aram Ateşyan tanıdıklarını topladı. Orada da bir şey olmadı. Zaten Ateşyan diyeceklerini web sayfasına Ermenice koydu. İstifa etmedi, üzerindeki baskıları azaltmak için özel bir toplantı yaptı. Yazısında diyor ki; şartlar olgunlaştı ben Dedebağ’ı karşılamaya hazırım. Onu davet etmek için ben hazırım gelsin makamına otursun ona her türlü kolaylık sağlanacaktır dedi. Bir şekilde yine geri adım attı. Ama yine Patrik vekili olarak imza attı bu işe.

Bizim için o isim önde

Ateşyan, bizi seçimlere götürmesi için 15 Mart'ta seçilen Almanya Başesipkoposu Karekin Bekçiyan’ı Dedebağ (kayyum) olarak tanımamıştı. Bunun üzerine kendisi Almanya’ya döndü. Seçilmiş Dedebağ’ı tanımaması Ateşyan’a yönelik protestoları artırdı. Kendisi üzerindeki bu baskıyı azaltmak için ayrılma kararı verdi. Ancak yine Patrik Vekili unvanıyla bu
kararı imzalayarak çelişkiye düştü. Salı günü Türkiye’ye gelmesi beklenen Bekçiyan, bizim için Türkiye Ermeni Patriği olarak adı en önde yer alıyor. Kendisi İstanbulludur, iyi Türkçe bilir, saygın ve huzurlu bir kişiliği vardır. Bize taze kan getirecektir. Ben de patrik adayıyım ama Patrik olarak Bekçiyan’ı işaret ettim. İsterdik ki Ateşyan’da aynı şekilde kabul etsin.

Ateşyan 23’e 11 oyla seçimi kaybetti

Ateşyan'ın imza attığı dönemde ben de seçimlerin bir türlü yapılamaması üzerine istifa ettim. Benim istifa etmem taşları da yerinden oynattı. Halk yönetim kurulları Ateşyan üzerinde büyük bir baskı oluşturdu. O arada Dedebağ seçimi kararı verildi. 15 Mart’ta bu seçim yapıldı. Almanya’nın ruhani lideri Karekim Bekçiyan Başepiskopos seçildi. Ateşyan da adaydı
ancak 23’e 11 oyla kaybetti.

Halk, Derabağ’ın arkasında durdu

Geçen 3 aylık süreçte halk yüzde 90 seçilmiş Dedebağ’ın arkasında durdu. Ateşyan’a yönelik toplumsal bir hareket ve protestolar başladı. Kilisede onun için yapılması gereken tören vardı. Bu töreni bile kendisi engelledi. ‘Ben vekilim tören için izin vermiyorum’ diyordu. Kilisenin kapısı zincirlendi. Bu olay dünyadaki Ermeniler arasında infial yarattı. Bütün bu şeyler üst üste bindi.
Bu haber ak.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+