Ermenistan`da Kamu Alanlarda Sigara Yasaklanacak - Gündem
22 Temmuz 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

01 Haziran 2017  

Ermenistan`da Kamu Alanlarda Sigara Yasaklanacak

Ermenistan`da Kamu Alanlarda Sigara Yasaklanacak Ermenistan`da Kamu Alanlarda Sigara Yasaklanacak
Bugün gazetecilere konuşan Ermenistan Sağlık Bakanı Levon ALtunyan, Ermenistan'da kamu alanlarda sigara içilmesinin yasaklanacağını bildirdi. Bakanın açıkladığı bilgilere göre, Ermenistan'da yetişkin erkeklerin yüzde 55'i her gün sigara içiyor. Kadınlar arasında ise sigara içinlerin oranı yüzde 3'tür.

Altunyan, halka açık alanlarda sigara içilmesini yasaklayacak yasal değişikliklerin bu yıl içinde yapılacağını kaydetti.

"Restoranlarda sigara kullananlar için özel alanlar ayırılmayacak, çükü burada mesele içmeyenlerin yanında sigara içmemek değil, hiç içmemektir. Henüz tamamlanmayan değişiklik dosyası, Ermenistan'da sigara içenlerin sayısının yüzde 30-40 azaltılmasını hedefliyor. Marketler dahil her yerde sigara reklamları tamamen yasaklanacak, sigara kutularında ise korkunç görüntülere yer verilecek. Sigaranın bırakılması için özel proramlar gerçekleştirilecek, ve en etkin olabilecek yöntem olarak sigara fiyatları artırılacak" yorumunu yaptı.

Sözkonusu değişikliklerin, elektronik sigara için geçerli olmamakla birlikte ileride bu alanda da bazı kısıtlamaların yapılabileceği öğrenildi. Şimdilik ise sigaraya karşı mücadele program kapsamında ilk adım olarak cep telefon kullanıcılara, sigara içmekle bağlı hastalıklar ve ölüm konusunda mevcut resmi verileri paylaşan mesajlar gönderiliyor.
Tüm dünyada yıllık 7 milyon kişi sigara nedeniyle ortaya gelen hastalıklardan ölürken, yaklaşık 600.000 kişi de pasif sigara içiciliği nedeniyle hayatını kaybediyor. Bununla birlikte, sigara nedeniyle ağır hastalıklar elde eden veya ameliyatla tedav edilenlerin sayısı da oldukça büyüktür.


Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+