Ermeni vatandaşlardan atalarının mezarlarına ziyaret - Gündem
17 Temmuz 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ասակ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

14 Haziran 2017  

Ermeni vatandaşlardan atalarının mezarlarına ziyaret

Ermeni vatandaşlardan atalarının mezarlarına ziyaret Ermeni vatandaşlardan atalarının mezarlarına ziyaret
Yozgat'ın Sarıkaya ilçesine bağlı Burunkışla köyünden aileleri yıllar önce göç eden Ermeni vatandaşlar, Terzili köyünde bulunan kilisede ayin yaptı.

İstanbul'da ve yurt dışında yaşayan Ermeni vatandaşlar, Burunkışla köyüne gelerek, bir zamanlar büyüklerinin yaşadığı toprakları gezdi. Atalarının mezarlarını da ziyaret eden Ermeni vatandaşlar, köydeki kilisede ayin yapıp dua etti.

İstanbul Ermeni Patrikliği Başrahibi Zakeos Ohanyan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl olduğu gibi bu sene de Yozgat'a geldiklerini söyledi.

Kendisinin de Yozgatlı olduğunu dile getiren Ohanyan, "Ben de Çokradan köyündenim, dedelerim, ninelerim 100 yıl önce buralardan çıkmışlar. Yozgat'ın farklı ilçelerinden farklı köylerinden Ermeniler, her yıl olduğu gibi bu yıl da geldik. Burada Burunkışla mezarlığımızı ziyaret ettik ve bütün rahmetlilerimizi andık. Bütün Yozgatlı merhum ninelerimiz, dedelerimiz için mevlit okuduk, dua ettik." dedi.

Tur koordinatörü Hosep Arzuman da İstanbul'da yaşayan Yozgat Ermenileri olarak 2010'dan beri kente geldiklerini belirtti.

Burunkışla köyündeki mezarlığı ziyaret edip ölmüşlerini andıklarını ifade eden Arzuman, "Terzili köyünde küçük bir kilisemiz var, burada da duamızı ettik. Böyle bir güzelliği tadıyoruz, yurt dışındakilere de güzel bir örnek oluyoruz." diye konuştu.

Arzuman, Terzili köyünde bulunan kilisenin bakım ve temizliğini yapan köy imamına da teşekkür etti.

Burunkışla Köyü Muhtarı Necati Şahin de Ermeni vatandaşları ağırlamaktan mutluluk duyduklarını aktardı.

Köyden yıllar önce İstanbul'a göç eden İskuhi Taşçıoğlu ise Yozgat'a gelmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Ermeni vatandaşlardan 60 yaşındaki Seta Benlioğlu Malatyalı da hep köye gelmenin hayaliyle yaşadığını anlatarak, "Bugün kısmet oldu, çok mutlu olduk. İlk defa geldim, köye girerken çok duygulandım. Burası annemin, babamın doğduğu köydür. Daha önce buralara tur yoktu, şimdi tur düzenleniyor. Biz de geldik. Çok mutlu olduk." ifadelerini kullandı.


Bu haber Ha.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+