Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’dan Azerbaycan’nın, Ateşkes İhlalleri Hakkında Açıklama - Gündem
22 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

19 Haziran 2017  

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’dan Azerbaycan’nın, Ateşkes İhlalleri Hakkında Açıklama

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’dan Azerbaycan’nın, Ateşkes İhlalleri Hakkında Açıklama Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’dan Azerbaycan’nın, Ateşkes İhlalleri Hakkında Açıklama
Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Artsakh-Azerbaycan cephe hattında Azerbaycanʹın, son günlerde yaptığı ateşkes ihlalleri hakkında açıklama yayınladı.

Ateşkes ihlalleri sonucu şehit olan 4 Ermeni askerin aileleri ve yakınlarına başsağlığı dilekleri ile başlayan açıklamada şunlar söyleniyor:

ʹʹAGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) Minsk Grubu Eşbaşkanları ateşkesi ihlallerini kınayan son açıklaması ile Azerbaycanʹın ilk ateş açtığını net bir şekilde kaydetmişti. Azerbaycan bu gibi sabotajlarla bu adresli açıklamasına saygısızlığını gösteriyor.

Eşbaşkanların Baküʹye yapacak ziyareti arifesinde uluslararası yükümlülüklerine uygun olarak bildirim yapmadan geniş çaplı tatbikatların düzenlenmesi, 1994-1995 üçlü ateşkes anlaşmalarının devamlı ihlalleri, durumun tırmanmasına yönelik yeni adımlar Azerbaycan yönetimi tarafından uluslararası toplumuna ve ilk önce Eşbaşkan ülkelerine yönelik meydan okumasıdır. Baküʹnün yaptığı bu adımlara eşdeğer tepkinin gösterilmemesi Azerbaycan tarafından yapılan yeni maceraların teşvik etme anlamına gelebilir.

Barışçıl müzakerelerin istediği seyirle ilerletemeyen Bakü cephe hattında galip olduğu imajını yaratmak istiyor. Başarısızlığa mahküm bu girişim ilk önce durumu tırmanmaya çalışan tarafı için öngörülmeyen sonuçlar yaratabilecekʹʹ denilidi.

16-17 Haziran tarihleri arasında Azerbaycan tarafından yapıldığı ateşkes ihlalleri sonucunda 1997 doğumlu Arayikk Matinyan, 1997 doğumlu Vigen Petrosyan ve 1997 doğumlu Vardan Sarkisyan ve 1997 doğumlu Narek Gasparyan şehit olmuştu.
Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+