​Türkiye Ermenileri Patrik seçimi Kasım ayı sonu ya da Aralık ayı başı gibi bir tarihte olabilir - Gündem
20 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Արագած / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

17 Temmuz 2017  

​Türkiye Ermenileri Patrik seçimi Kasım ayı sonu ya da Aralık ayı başı gibi bir tarihte olabilir

​Türkiye Ermenileri Patrik seçimi Kasım ayı sonu ya da Aralık ayı başı gibi bir tarihte olabilir ​Türkiye Ermenileri Patrik seçimi Kasım ayı sonu ya da Aralık ayı başı gibi bir tarihte olabilir
Türkiye Ermeni Patriği seçim sürecini yürütecek olan Müteşebbis Heyet, 11 Temmuz’da düzenlediği ilk toplantıda heyet görev dağılımını yaptı.

Agos gazetesinden Miran Manukyan heyetin basın sözcülüğüne seçilen avukat Sebuh Aslangil ile bundan sonraki süreci konuştu.

Valiliğe seçim dilekçesi ne zaman verilecek? Bundan sonra hangi işlemler yapılacak?
Müteşebbis heyetin listesi İçişleri Bakanlığına ithafen yazılan dilekçeyle İstanbul Valiliği’ne ulaştırıldı. Bundan sonraki süreç şöyle işleyecek: İlk olarak vakıflarlara bir toplantı düzenlenecek, seçmen listelerinin durumları sorulacak. Vakıflar seçmen listelerinin hazır olduğunu belirtirlerse buna göre bir karar alacağız. Onlarla olası seçim tarihini konuşacağız ilk olarak. Hazır olduklarını düşünmüyoruz ama hazır değillerse de onlara bir süre verilecek o süre içerisinde eksiklerin tamamlanıp Müteşebbis Heyeti’ne teslim etmelerini beyan edeceğiz. Seçmen listeleri geldikten sonra Vakıflarla konuşulan olası seçim tarihine göre bir seçim günü saptayıp bunu doğrudan İçişleri Bakanlığı’na ithafen bir dilekçeyle seçime ilişkin talimatnamenin hazırlanarak tarafımıza gönderilmesini talep ediyoruz diye bir dilekçe ileteceğiz.

Daha önce İçişleri Bakanlığı geçici seçim talimatları yayınlayarak seçimi yaptırdı. Yeni seçim talimatnamesi mi yayınlanacak?
Yeni seçim talimatnamesinin yayınlanması gerekiyor. Çünkü bir talimatname olmadan seçimin ne şekilde yürütüleceğini göremeyiz. Daha önce çıkan talimatnameden bir defaya mahsus olarak çıkarıldığı için sonraki seçimlere uygulayamıyorsunuz. Bu bağlamda böyle bir talepte bulunmak zorunluluğu geliyor. Ama diyelim ki bu talebe rağmen devlet suskun kaldı, ona göre Müteşebbis Heyet yol izleyecek. Gelmeyeceği yönünde bir karar varsa ona göre hareket edecektir.

Seçim talimatnamesi için bir öneri sunacak mısınız?
Hayır biz daha önceki seçimlerdeki gibi vereceğiz dilekçeyi. Özel olarak yeni bir talimatname hazırlayın demeyeceğiz. Yani daha önceki seçimlerde uygulanan talimatnamenin yeniden düzenlenerek tarafımıza gönderilmesini isteyeceğiz. Yeni bir talimatnamenin bize bir kazanç sağlayacağını düşünmüyorum. Sonuç olarak bu bir süreç, bugünden yarına cevap verilir verilmez bilemiyoruz.

Devlet talimatnameye hiç cevap vermezse ona göre Müteşebbis Heyet yol alacak. Cevap vermemenin sebepleri sorulacak elbette, devletten alınan yanıta göre de yol alınacak. Şimdiden bir yorumda bulunmanın anlamı yok.

Seçmen listelerinin güncellenmesi ne kadar zaman alır?
Bunları vakıfları çağırdığımızda göreceğiz. Herhalde vakıflar geldiklerinde ellerindeki seçmen listelerinin tam olup olmadığına ilişkin bir beyanları olacaktır. Biz de durumu ona göre değerlendireceğiz. Bu ayın 20'sinde bir toplantı düşünülüyor. Zannediyorum ki o toplantı sonrasında bu konu açıklığa kavuşacak.

Müteşebbis Heyet'in Valiliğe başvuru yaparak göreve başlaması, Patrik vekilliği makamını ortadan kaldırır mı?
Müteşebbis Heyet seçildiğine göre ve bir Değabah olduğuna göre, geleneklere göre seçim sürecinin organları bunlar. Artık Müteşebbis Heyet'in gündeminde de Patrik Vekili gibi bir gündem yok. Değabah vardır, cemaat ilgilileri heyeti oluşturmuştur. Dolayısıyla artık bir Patrik Vekili makamından ve onun varlığından Müteşebbis Heyet açısından söz etmek söz konusu değildir.

Tahmini seçim tarihi nedir?
Seçmen listeleri asılacak, belki onlara itirazlar olacak. Adayların listeleri belli olacak, onlara ilişkin de itirazlar olabilir. Delegelerin adli sicil durumları da Müteşebbis Heyet'in denetiminde. Bütün bunlar bir süreç, hepsi zaman alacak şeyler. Bu süreçte itirazların yoğunluğu başta olmak üzere çok büyük bir engel çıkmaz ise zannediyorum Kasım ayı sonu ya da Aralık ayı başı gibi bir tarih söz konusu olabilir.


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+