​Sevan Nişanyan: `Erdoğan rejimine sayılı günler kaldı - Gündem
11 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Երեզկան / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

20 Temmuz 2017  

​Sevan Nişanyan: `Erdoğan rejimine sayılı günler kaldı

​Sevan Nişanyan: `Erdoğan rejimine sayılı günler kaldı ​Sevan Nişanyan: `Erdoğan rejimine sayılı günler kaldı
Geçen hafta cezaevinden firar eden Türkiyeli Ermeni dilbilimci ve yazar Sevan Nişanyan, ABD merkezli "The Armenian Weekly" haftalik gazetesinin muhabiri Gülisor Akkum'un sorularını yanıtladı.

Erdoğan rejimine sayılı günler kaldığını dile getiren Nişanyan, "Bir süre köyümden ve evimden uzak olacağım için üzgünüm. Fakat Türkiye'deki bu siyasi çılgınlığının uzun süreceğini düşünmüyorum. Erdoğan rejimi gidecek ve biz geri döneceğiz" ifadelerini kullandı.

Hatırlanacağı üzere, Şirince’de sit alanında izinsiz inşaat yaptığı iddiasıyla 11,5 yıl hapis cezasına mahkum edilen Nişanyan,15 Temmuz'da tutuklu olduğu Foça Açık Cezaevi’nden izinli olarak çıktıktan sonra bir daha geri dönmedi.


Sevan Nişanyan kimdir

1956 yılında İstanbul’da doğan Sevan Niğanyan, orta öğrenimini Işık Lisesi ve Robert Lisesinde tamamladı. 1974’te ABD’ye gidip Yale Üniversitesi ve Columbia Üniversitesinde tarih, felsefe ve Güney Amerika Siyasi Sistemleri üzerine eğitim gördü.

1984-1985 yılları arasında Commodore 64 adlı kişisel bilgisayarı (PC) Türkiye’ye getiren firmanın kurucusu ve yöneticisi olan Nişanyan, bilgisayar programcılığı ile ilgilendi, Türkiye’nin ilk popüler bilgisayar dergisi olan Commodore’u kurup orada Baytan Bitirmez müstear ismiyle yazılar yazdı.

Sevan Nişanyan, farklı İngiliz ve Uzakdoğu yayınevleri için seyahat kitapları yazdı. 1998 yılında “Küçük Oteller Kitabı” adlı kitabı ilk kez yayımladı.1995'te İzmir’in Selçuk ilçesinin Şirince köyüne yerleşen Sevan Nişanyan, bu köyde geleneksel mimari dokuyu korumak ve canlandırmak için çalışmalar yaptı. Eski köy evlerini geleneksel tarzda onararak oluşturduğu Nişanyan Evleri adlı otel 1999’da işletmeye girdi. Fakat Şirince’de yıkılmakta olan evleri resmi izin olmadan restore ettiği gerekçesiyle 2001 yılında 2863 sayılı yasa kapsamında 10 ay hapis cezasına mahküm edildi.

Bu sırada Türkçenin etimolojisi üzerine ilk kapsamlı bilimsel çalışma olan “Sözlerin Soyağacı: Çağdaş Türkçenin Etimolojik Sözlüğü” isimli çalışmasını tamamlayan Nişanyan, aynı sözlüğün özetini “Elifin Öküzü ya da Sürprizler Kitabı” adıyla yayımladı.

2004’te İnsan Hakları Derneği tarafından Ayşenur Zarakolu Özgür Düşünce Ödülü’ne layık görülen Nişanyan, Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu bölgeleri hakkında resmî görüşün verilerini bir araya getiren “Ankara’nın Doğusundaki Türkiye” adlı gezi rehberini 2006’da yayımladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş dönemine ilişkin Nişanyan'ın eleştirel görüşlere yer veren “Yanlış Cumhuriyet: Atatürk ve Kemalizm Üzerine 51 Soru” adlı kitabı 2008’de basıldı. Agos gazetesindeki köşe yazarlığının yanı sıra, 29 Ekim 2008 ve 14 Aralık 2009 tarihleri arasında Taraf gazetesinde “Kelimebaz” adıyla dile ilişkin köşe yazıları yazan Nişanyan, bu yazıları iki ayrı kitapta toplanarak “Kelimabaz – 1” ve “Kelimebaz – 2” isimleriyle yayımladı.

2009’dan itibaren Anadolu yer adlarına ilişkin geniş kapsamlı bir çalışma başlatan Sevan Nişanyan, ilk ürünleri 2010’da piyasaya çıkan “Adını Unutan Ülke: Türkiye’de Adı Değiştirilen Yerler Sözlüğü” adlı kitapta ve Index Anatolicus web sitesinde yayımlandı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+