​Türkiye cezaevinden firar eden Ermeni dilbilimci Nişanyan, sığınma için Yunanistan`a başvurdu - Gündem
14 Kasım 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Տրե / Օր : Վանատուր / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

25 Temmuz 2017  

​Türkiye cezaevinden firar eden Ermeni dilbilimci Nişanyan, sığınma için Yunanistan`a başvurdu

​Türkiye cezaevinden firar eden Ermeni dilbilimci Nişanyan, sığınma için Yunanistan`a başvurdu ​Türkiye cezaevinden firar eden Ermeni dilbilimci Nişanyan, sığınma için Yunanistan`a başvurdu
14 Temmuz'da Türkiye'nin Foça Açık Cezaevinden firar ettiğini ilan eden ünlü Ermeni dilbilimci ve yazar Sevan Nişanyan, Ermenistan kaynaklı "ArmenPress" Haber Ajansına konuştu.

Yunanistan'a başvurup siyasi sığınak talep ettiğini bildiren Nişanyan, süreç tamamlandıktan sonra Ermenistan'ı ziyaret etmek istediğini açıkladı.

Soru- Sayın Nişanyan, demeçlerden birinde Yunanistan'da bulunduğunuzu söylemiştiniz. Yunanistan hükümetine sığınma başvurusu verdiniz mi?

Cevap- Bugün süreci başlıyoruz. Ben en başından beri Yunanistan'ı kendi ikinci veya üçüncü vatanım gibi algıladım. Bu çok güzel ve medeni bir ülkedir. Hayatımın yeni dönemini burada geçirmekten mutlu olurum.

Soru- Herkesi en çok ilgilendiren sorulardan biri, cezaevinden nasıl kaçtığınızdır. Hazırlıklar ne kadar sürdü?

Cevap- Kolaydı. Hiçbir sorun çıkmadı. 1.5-2 yıl boyunca planlar yaptık, fakat aslında bu planlardan hiçbiri lazım olmadı. Yürüdük, gittik.

Soru- Firar ettikten sonra bu ülkeden para karşılığına her şey yapılabilir diye bir açıklama yaptınız. Türkiye'nin adalet sisteminin bugünkü halini nasıl değerlendirirsiniz?

Cevap- Türkiye Cumhuriyeti'nin bürokrasisi saçma, makul olmayan ve hayallerin masum dünyasında yaşayan bir sistemdir. Bunun matığını kavradıktan sonra kolaylıkla parmaklarında oynatabilirsin.

Soru- Cezaevinden çıktıktan sonra Twitter'deki heabınızdan şöyle bir paylaşım yaptınız. "Kuş uçtu. Darısı geride kalan 80 milyonun başına". Bildiğim kadarıyla şuanda aileniz Türkiye'dedir. Onlar için korkmuyor musunuz"

Cevap- Dört büyük evlatlarım şu anda Türkiye'de yaz tatillerini geçiriyor. Yetişkin ve akıllı insanlardır, başlarına bir şey gelebileceğini düşünmüyorum.

Soru- Cezaevinde bile boş durmadınız ve kitaplar yazdınız. Bu kitapları yanınıza aldınız mı?

Cevap- Hadi giysilerimi bıraktım, ama kitap ve defterlerimi nasıl orada bırakabilirdim? Öncelikle 3-4 yıl geç kalmış Etimolojik Sözlüğü gözden geçirmeliydim. Yenipazar Cezaevindeyken bunun üzerine çalışmak için oldukça zamanım olmuştu. Bunun dışında Türkçenin tarihine dair bir kitap bir de din ve dinler konulu diyaloglar kaleme aldım. Bunların yayına hazırlanması bir yıl surer. Bunlar dışında bir de küçük kızım Anahit'e ilettiğim mektuplardan bir küçük kitap oluşturdum, fakat bunu yayınlamak isteyip istemediğimden pek emin değilim.

Soru- İleride Ermenistan'a gelmeyi düşünüyor musunuz?

Cevap- Ne zaman yasal olarak serbest gezme imkanım olursa ilk fırsatta Ermenistan'ı ziyaret etmek isterdim. Cezaevindeyken Ermenistan'lı arkadaşlarım bana büyük destek ve sevgi gösterdi. Teşekkür etmek istediğim birçok kişiler var.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+