​İzmir’de Ermeniler 95 yıl sonra ilk kez ayin yapacak - Gündem
11 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Երեզկան / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

26 Temmuz 2017  

​İzmir’de Ermeniler 95 yıl sonra ilk kez ayin yapacak

​İzmir’de Ermeniler 95 yıl sonra ilk kez ayin yapacak ​İzmir’de Ermeniler 95 yıl sonra ilk kez ayin yapacak
İzmir’deki Aziz Yuhanna Katedral Bazilikası’nda 14 Ağustos Pazartesi günü Ermeni cemaati ayin gerçekleştirilecek. Ayine Ermeni Cemaati'nin önde gelenlerinin katılması bekleniyor. Böylece tarihe Büyük Smyrna Yangını olarak geçen 1922 İzmir Yangını’ndan 95 yıl sonra ilk kez ayin gerçekleştirilmiş olacak.

Osmanlı dünyasında Balkan ve Batı Anadolu kentleşmeleri üzerinde çalışma yürüten tarihçi Gizem Kordatos Samira, 95 yıl sonra ilk defa gerçekleştirilecek ayin ile ilgili konuştu. Dönemin İzmir yapısının kozmopolit kent yapısı ile dikkati çektiğini vurgulayan Samira, “19. Yüzyıl ve 20. Yüzyılın Doğu Akdeniz'in de en önemli liman kentlerinden olan Smyrna yahut İzmir, kozmopolit kent yaşamı ile dikkati çeken konumda idi. Osmanlı bürokrasisi ve yerli Türklerin haricinde Rumlar, Ermeniler, Levantenler bu kozmopolit cennetin birer yapı taşları idi” dedi. İzmir’deki çok kültürlü ve kimlikli yapının Osmanlı döneminde yaşanan savaşlarla kâbusa döndüğünü dile getiren Samira, şöyle dedi: “Giderek hakların yerlerinden edildiği sürgünler, mübadele gibi uygulamalar kozmopolit kentleri hayalet şehirlere dönüştürdü.

1922 büyük İzmir yangın felaketinden sonra ilk kez yapılacak Ermeni ayini kent için oldukça önemli. Bu kente var olmuş dev bir yangın yıkımı enkazında kalmış eski sakinleri anmak için bu davetiyeye kulak verelim” ifadelerini kullandı.

21. Yüzyılın Ermeni Ritinde İlk Kutsal Sunu Ayini diye adlandırılan ayin İzmir Aziz Yuhanna Katedral Bazilikası’nda yapılacak. Ayine İstanbul Surp Hovhan Vosgeperan Ermeni Katolik Kilisesi Ruhani Lideri Üstrahip Vartan Kazanjian, Vosgeperan Korosu ile Ermeni Cemaati üyeleri katılacak.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+