Nişanyan, Yunanistan`da geçici oturma izni aldı - Gündem
17 Kasım 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Տրե / Օր : Ասակ / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

28 Temmuz 2017  

Nişanyan, Yunanistan`da geçici oturma izni aldı

Nişanyan, Yunanistan`da geçici oturma izni aldı Nişanyan, Yunanistan`da geçici oturma izni aldı
Türkiye'li Ermeni yazar ve dilbilimci Sevan Nişanyan, Yunanistan'da geçici oturma izni aldı. Ermenistan kaynaklı "ArmenPress" Haber Ajansı'na göre, Yunanistan Göçmen Dairesi Nişanyan'a 6 aylık oturma izni verdi.

25 Temmuz'da "Armenpress"e konuşan dilbilimci, Yunanistan'dan sığınma talebinde bulunduğunu açıklamıştı. Nişanyan, "Yunanistan'ı hep ikinci veya üçüncü vatanım olarak gördüm. Bu çok güzel ve medeni bir ülkedir. Hayatımın yeni dönemini burada geçirmekten mutlu olurum" demişti.

Ermeni aydın, yasal olarak serbest olunca Ermenistan'ı ziyaret edeceğini de açıklayarak, "Cezaevinde bulunduğum sürece Ermenistan'lı arkadaşlarımdan büyük sebgi ve destek aldım. Teşekkür etmek istediğim birçok kişi vardır" ifadelerini kullanmıştı.

2014 tarihinde Türkiye'de sit alanında inşaat yaptığı gerekçesiyle hapse giren Sevan Nişanyan, daha sonra aleyhine açılan birçok farklı davalardan toplam 17 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 14 Temmuz 2017'de Foça Açık Cezaevinden 3 ayda bir hakettiği haftalık izne çıkan Nişanyan , bir daha Foça'ya dönmemişti.

Aynı gün Twitter üzerinden firar ettiğini duyuran dilbilimci, "Kuş uçtu, darısı geride kalan 80 milyonun başına" diye bir paylaşım yapmıştı.

İzmir'in Şirince köyünde izinsiz inşaat yaptığı iddiasıyla hapsedilen Nişanyan, aslında Türkiye hükümetini defalarca açıkça eleştirdiği için mahküm edilmişti.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+