​Paylan: Elimle eşelediğim her yerde insan kemiğine rastladım - Gündem
21 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

12 Ağustos 2017  

​Paylan: Elimle eşelediğim her yerde insan kemiğine rastladım

​Paylan: Elimle eşelediğim her yerde insan kemiğine rastladım ​Paylan: Elimle eşelediğim her yerde insan kemiğine rastladım
Van’da bulunan HDP’li milletvekili Garo Paylan, Ermeni mezarlığının üzerine tuvalet yapıldığı iddia edilen bölgeye gitti. Paylan, bölgenin bir Ermeni mezarlığı olduğuna dair şüphesi kalmadığını ifade etti. Öte yandan, 2015 yılında restore edilen, ünlü ressam Arshile Gorky’nin çeşmesinin suyunun kesildiği, dört dilli tabelasının da yine kayyum tarafından kaldırıldığı ortaya çıktı.

HDP’nin Diyarbakır ve İstanbul’dan sonra Van’da devam ettirdiği ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne katılan HDP İstanbul milletvekili Garo Paylan, Van’ın Edremit ilçesine atanan kayyum tarafından tarihi Dilkaya Höyüğü’ne ve Ermeni mezarlığı üzerine tuvalet inşa edildiği iddialarını inceledi.

Dihaber’in gündeme getirdiği haberin ardından Dilkaya Höyüğü’nün etrafı dikenli tellerle kapatılmıştı.

Bölge sakinleriyle görüşen Paylan, elini attığı her yerde insan kemiğine denk geldiğini, bölgenin Ermeni mezarlığı olduğuna dair şüphesinin kalmadığını ifade etti.

Agos’a konuşan Paylan, bölgenin Urartu medeniyetinin yerleşim yeri olduğunu hatırlatarak, “Daha sonra Ermeniler orada yerleşim kurmuşlar. Bölgede konuştuğumuz herkes kiliselerden, okullardan bahsetti fakat maalesef o hafıza tahrip edilmiş” dedi.

Ermeni mezarlığının mezar taşlarının 40’lı-50’li yıllarda yok edildiğine dair bölge sakinlerinin tanıklıklarını aktaran Paylan, “tarihi höğüyün etrafında net bir şekilde mezarlık alanları gördüm. Bir bölümünü greyder düzlemiş. Elimle eşelediğim her yerde insan kemiklerine rastladım. Net bir şekilde mezarlık alanın üzerine mescit, tuvalet ve kafeterya yapılmış. Atalarımızın ölülerine de sahip çıkamadığımız için üzüntü duydum” dedi.

Çeşmenin suyu bile kesilmiş

Van’ın Edremit İlçesi, aynı zamanda ünlü Ermeni ressam Arshile Gorky’nin de doğup büyüdüğü yer. Ressam Gorky’nin, Dilkaya Mahallesi’nde bulunan evinin yanına yaptırdığı ve zamanla tahrip olan çeşmesi 2015 yılında restore edilmiş, Edremit Belediyesi tarafından çeşmenin dört yanına Kürtçe, Ermenice, İngilizce ve Türkçe olmak üzere dört dilli tabela asılmıştı. Milletvekili Paylan’ın aktardığına göre çeşmenin tabelası da kayyum belediyesi tarafından kaldırıldı.

Ayrıca bölge sakinlerinin aktardığına göre bir süre önce gelen belediye ekipleri çeşmenin suyunu da kesti. Paylan yaşananları “Ermeni yaşamı olduğuna dair tüm bilgi ve belgeleri söküp atmışlar” diye tanımladı.


Bu haber ag.....s kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+