Şanlıurfa `da Ermeni ve Yahudi izi - Gündem
16 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Մանի / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

24 Eylül 2017  

Şanlıurfa `da Ermeni ve Yahudi izi

Şanlıurfa `da Ermeni ve Yahudi izi Şanlıurfa `da Ermeni ve Yahudi izi
Şanlıurfa 'nın Eyyübiye ilçesi Kurtuluş Mahallesi'nde 25 yıldır baba mesleği olan antikacılık ile uğraşan Sabri Sinici, geçmiş dönemlerden kalma eserleri antika meraklıları ile buluşturuyor. Dükkânın da Ermeni, Yahudi, Acem ve Türkmenlerden kalma 150-200 yıllık eserleri satan Sinici, eserin işçiliğinden hangi millete ait olduğunu anlayabildiğini belirtti. Antika meraklılarına hizmet ettiklerini kaydeden Sinici, bölgede tekrar başlayan çatışmalı sürecin işlerini olumsuz etkilediğini aktardı.

ŞANLIURFA DA ÇERÇİLER KÖYLERDEN TOPLUYOR
25 yıldır antika ile uğraşan Sinici, 150-200 yıl öncesine ait el yapımı eserler sattıklarını ifade etti. Köylere giden çerçilerin (Atar) sattığı ürün karşılığında köylülerden eski antika ürünleri aldığını ifade eden Sinici, çerçilerin topladığı bu eserleri kendilerine sattığını söyledi. Sinici, “Köylerden her şey gelebiliyor. Bizde onları antika merakı olan kişilere satıyoruz. Bu eserler arasında işçiliği kaliteli olan ince el emeği ile işlenen ürünlerin Ermeni ya da Yahudilere ait olduğunu anlıyoruz. Kürtlerin işçiliği biraz daha kullanım değerine yöneliktir” dedi.

'SANATÇI HASSASİYETİ İLE YAKLAŞILMIŞ'
Suriye’deki iç savaştan kaçıp Şanlıurfa’ya gelen ailelerin de atalarından kalan eski antika eserleri satmak için kendilerine getirdiğini belirten Sinici, “Onları da parasızlıktan satıyorlar. Yoksa satarlar mı? Hepsi kendilerine yadigâr kalmış” diye belirtti. Ermenilerden kalma sini ve tabak gibi eşyaların kendisinde fazla olduğunu kaydeden Sinici, şöyle dedi: “Ermeni ustaların yaptığı ürünler çok kaliteli. Aradan on yıllar geçmesine rağmen hala çok sağlamlar. Yahudilerinkine benzer özelikler var. Her iki halkta eserini yaratırken sanatçı hassasiyeti ile yaklaşmış."

http://mezopotamyaajansi.com/Bu haber sa.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+