​Vatikan`ın gizli arşivlerindeki belgeler, Yerevan Ermeni Soykırımı Müzesine teslim edildi - Gündem
16 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Մանի / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

29 Eylül 2017  

​Vatikan`ın gizli arşivlerindeki belgeler, Yerevan Ermeni Soykırımı Müzesine teslim edildi

​Vatikan`ın gizli arşivlerindeki belgeler, Yerevan Ermeni Soykırımı Müzesine teslim edildi ​Vatikan`ın gizli arşivlerindeki belgeler, Yerevan Ermeni Soykırımı Müzesine teslim edildi
Ermenistan'ın Ermeni Soykırımı Müzesi uzmanları, Vatikan gizli arşivinden elde edilen belgeleri araştırmaya başladı. Ermeni Soykırımı hakkındaki bu belgeler, İtalya'lı Ermeni Artur Asatryan'ın imkanlarıyla elde edildi.

Anılan belgeler arasında, Benediktos XV Papanın temsilcilerinin el yazıları da bulunuyor. Temsilciler, Soykırım döneminde İstanbul'da görev yapmış ve yaşananları kayda geçirmişti. Belgeler, Eylül ayında Müzeye teslim edildi.

Müze Müdürü Suren Manukyan'a göre, Benediktos XV Papa tarafından V. Sultan Memet'e hitaben kaleme alınan ve Hristiyanları acımaya çağıran mektup ile kurşun kalemle yazılan ve yer – yer artık silinmiş olan mektup taslakları da yer alıyor.

Belgelerin içeriğinin, bir ay içerisinde herkes için ulaşılabilir olacağını bildiren Manukyan, şu anda evrakların bir kısmının dijitalleştirildiğini ve çalışmaların hala devam ettiğini dile getirdi.

Hatırlanacağı üzere, geçen yıl Yerevan'da bulunan Vatikan Kutsal Makam Basın Servisinin Müdürü Federico Lombardi, Ermeni Soykırımı hakkındaki belgelerin araştırmacılara açık olduğunu ıfade etmişti.

1915 yılında Osmanlı İmparatorluğunda yaşanan Ermeni Soykırımı, 20. yüzyılın birinci soykırımı olarak biliniyor. Ermeni Soykırımı'nı ilk tanıyan ülke, 1965'te Uruguay oldu. Daha sonra Fransa, İtalya, Almanya, Hollanda, Belçika, Polonya, Litvanya, Slovakya, İsveç, İsviçre, Yunanistan, Kıbrıs, Lübnan, Kanada, Venezuela, Arjantin, Brezilya, Şili, Vatikan, Bolivia, Çek Cumhuriyeti, Avusturya ve Lüksemburg onu takip etti. Ayrıca ABD'nin 52 eyaletinden 45'i Ermeni Soykırımını resmen tanıdı.

Haberin Diğer Resimleri ​Vatikan`ın gizli arşivlerindeki belgeler, Yerevan Ermeni Soykırımı Müzesine teslim edildi

1 2Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+