​Agos başyazı: Oldu olacak, devlet atasın - Gündem
10 Temmuz 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Մուրց / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

14 Ekim 2017  

​Agos başyazı: Oldu olacak, devlet atasın

​Agos başyazı: Oldu olacak, devlet atasın ​Agos başyazı: Oldu olacak, devlet atasın
Devlet eğer bu Ermeni toplumunun iradesine müdahale etmek niyetindeyse bunu açıkça, resmi olarak söylemelidir. Oldu olacak, Patriği siz atayın olsun bitsin. Tarihe geçmiş olursunuz.

Patrik seçim süreci, Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı Başkan Bedros Şirinoğlu’nun çeşitli mecralarda yaptığı açıklamalarla belirsiz bir durum kazanmış vaziyettedir. Hatırlanacağı üzere belirsizlik ilk olarak İstanbul Valisi’nin bir işadamına söylediği öne sürülen haberlerle başlamıştı. Buna göre vali, Müteşebbis Heyet’ten rahatsızdı ve bu haliyle seçim yapılmayacaktı. Ancak sonraki günlerde Şirinoğlu devletin Patrik Kaymakamı Bekçiyan’ı istemediğini söylemeye başladı. Son olarak diğer gazetelere ve Agos’a verdiği röportajda, Bekçiyan’ı istenmediği iddiasını yinelemekle kalmadı, devletin süreci Ateşyan ve Maşalyan ile yürütmek istediğini söyledi.


Devlet gerçekten ne diyor bunu bilmiyoruz. Bunları söyleyen Şirinoğlu’dur. Ancak devlet bu konuda bir açıklama yapmadığı sürece Patrik seçimine doğrudan müdahale eden bir pozisyonda olacaktır, bu açık. Şirinoğlu’nun dile getirdiği gerekçeler (Almanya’daki açıklamalar, Düşünce Platformu’nun faaliyetleri) devletin bu işe karışmasına hiçbir şekilde gerekçe olamaz. Bekçiyan Ruhaniler Genel Meclisi tarafından seçilmiştir. Görevi Patrikhane’yi salimen seçime götürmektir. İsterse aday olur ama sonuçta yeni Patriği seçecek olan Ermeni toplumudur.

Devlet eğer bu iradeye müdahale etmek niyetindeyse bunu açıkça, resmi olarak söylemelidir. Ki biz de burada kastedilen ‘devlet’in kim olduğunu öğrenelim. Ayrıca eğer Ateşyan-Maşalyan formülü doğruysa şunu diyelim o vakit: Oldu olacak, Patriği siz atayın olsun bitsin. Tarihe geçmiş olursunuz.Bu haber ago....gos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+