Ermeni Kilisesi Restorasyon Çalışması Başladı - Gündem
13 Kasım 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Տրե / Օր : Պարխար / Ժամ : Բաւական

Gündem :

19 Ekim 2017  

Ermeni Kilisesi Restorasyon Çalışması Başladı

Ermeni Kilisesi Restorasyon Çalışması Başladı Ermeni Kilisesi Restorasyon Çalışması Başladı
Akşehir’deki Ermeni Kilisesi, Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü Projesi kapsamında restore edilmeye başlandı.

Akşehir Belediyesi ve Kalkınma Bakanlığı, Konya Ovası Projesi kapsamında "Dünya Mizah Köyü Projesi" çalışmalarına başladı. Proje kapsamında restore edilmesi planlanan Ermeni Kilisesi, kültür merkezi olarak faaliyete başlayacak. Geçtiğimiz haftalarda Ermeni Kilisesinin önünde proje için imza töreni düzenlenmişti.İmza töreninde konuşan Konya Ovası Projesi Başkanı İhsan Bostancı, Dünya Mizah Köyü Projesinin 2013'ten beri gündemde olduğunu, Proje için yaklaşık 5 milyon liralık bir bütçe hazırlandığını ve bunun 1 milyon 72 bin liralık kısmının bu yıl içinde kullanılacağını ifade etti.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Mizah Köyü projesi çerçevesinde Ermeni Hamamı için de restorasyon projelerinin hazırlanacağını dile getirerek, bu restorasyon çalışmalarının ilerideki yıllarda tamamlanacağını bildirdi.

Raymond Kevorkian’ın “1915 Öncesinde Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermeniler” kitabına göre Konya Akşehir’de 1915 yılından önceki dönemde 4.950 Ermeni yaşıyordu. İlçede 185'da inşa edilen Surp Yerortutyun Kilisesi ile dört Ermeni eğitim kurumu bulunuyordu. Bu okullar arasında Surp Istepannos Okulu eğitim kalitesinin üstünlüğüyle bütün vilayetlerde ün salmıştı. İlçede Ermeni zanaatkârları kürkçülük, dericilik, halıcılık ve hırdavatçılıkla tanınıyordu.
Bu haber ak.....i kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+