​Gaziantep`te, tarihi Ermeni evleri bugünlerde butik otel olarak kullanılıyor - Gündem
19 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Անահիտ / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

31 Ekim 2017  

​Gaziantep`te, tarihi Ermeni evleri bugünlerde butik otel olarak kullanılıyor

​Gaziantep`te, tarihi Ermeni evleri bugünlerde butik otel olarak kullanılıyor ​Gaziantep`te, tarihi Ermeni evleri bugünlerde butik otel olarak kullanılıyor
Gaziantep'te, kışın sıcak, yazın da serin tutma özelliği bulunan taşlardan yapılan yüzlerce yıllık geçmişe sahip Ermeni Antep evleri, bugünlerde kente gelen turistlere ev sahipliği yapıyor.

Kentte eskiye sadık kalınarak yenilenen çok sayıda Antep evi, butik otel olarak misafirlerine hizmet veriyor. 200-300 yıllık kesme taştan inşa edilen bu yapılar, sahip oldukları mimari özellikleriyle de görenleri hayran bırakıyor.

Gaziantep'in tarihi ve kültürel mekanlarına yürüyüş mesafesinde bulunan butik otellerden Anadolu Evleri'nin müdürü Zeynel Özkaraman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, otelin işletmesini ailesiyle yürüttüğünü söyledi.

İki Antep evinden oluşan otelin 14 odasının bulunduğunu anlatan Özkaraman, şöyle konuştu:

"Bu evler 250-300 yıllık Ermeni konakları. Binanın üzerinde de Ermenice yazılmış bir kitabe de bulunuyor. Birinci dereceden tarihi eser burası. Buranın sahibi binayı satın aldığında tamamen harabe haldeydi. Ayakkabı imalathanesi olarak kullanılıyordu. Son zamanlarda konuklarımız ilgi gösteriyor. Yoğunluk var. Küçük otel olduğumuz için doluluk oranımız yüzde 90'larda. Özellikle hafta sonlarında boş oda bulmak çok zor oluyor. Misafirlerimize kendi evlerindeymişler gibi sıcak bir ortam sunmaya çalışıyoruz."

Özkaraman, çift kişilik oda fiyatlarının kahvaltı dahil 150-200 lira arasında değiştiğini dile getirerek, bütün odalarda banyo ve klima bulunduğunu belirtti.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+