​Türkiye, Dağlık Karabağ`ı ziyaret eden 4 Türk aydını Bakü`ye iade etmiyor - Gündem
20 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Արագած / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

02 Kasım 2017  

​Türkiye, Dağlık Karabağ`ı ziyaret eden 4 Türk aydını Bakü`ye iade etmiyor

​Türkiye, Dağlık Karabağ`ı ziyaret eden 4 Türk aydını Bakü`ye iade etmiyor ​Türkiye, Dağlık Karabağ`ı ziyaret eden 4 Türk aydını Bakü`ye iade etmiyor
Azeri siyasetçi ve gazeteciler, Azerbaycan'dan izni sormadan Karabağ'ı ziyaret eden 4 Türk vatandaşının Azerbaycan yargısına teslim edilmemesinden rahatsızlık duyuyor. Azerbaycan Çağdaş Strateji Araştırma Merkezi Başkanı Seymur Süleymanov, bu ziyaret nedenyle meydana gelen krizi kaleme aldı.

Süleymanov, 22 Eylül'de Artsakh Cumhuriyeti'ni ziyaret eden Türk siyasetçi Ufuk Uras, yazar Sait Çetinoğlu, gazeteciler Ali Bayramoğlu ve Erol Katırcıoğlu'nun teslim edilmemesinin, Azerbaycan'da hayal kırıklığı yarattığını kaydetti.

“Azerbaycan'ın halihazırdaki gündemi kardeş gibi bildiğimiz Türkiye devletinin, 4 Türk vatandaşını hâlâ neden Azerbaycan'a teslim etmediği konusudur." diye yazan Süleymanov, bu 4 Türk vatandaşı hakkında Azerbaycan başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığını ve Türkiye'den, ismi geçen kişilerin Azerbaycan'a teslim edilmesi talep edildiğini hatırlattı.

Süleymanov, "Maalesef. Azerbaycan bu konuyla ilgili çok kırgın. En yakın arkadaş ve kardeş ülke Türkiye'den hemen iade etmesi bekleniyordu. Ancak nedense Ankara bu olaya soğuk davranıyor. Azerbaycan siyasilerinin son zamanlarda en sık kullandığı kelime "Türkiye'den bunu beklemiyorduk." ifadelerini kullandı.

Azerbaycan'ın, 4 Türk vatandaşının cezalarını çekmesi için iade edilmesini istediğini aktaran Süleymanov, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki bu olayın en yakın zamanda çözüleceğini ümit ettiğini de sözlerine ekledi.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+