Vatikan Papaz Felice Suriano`yu İsrail`e tayin edince İstanbul’daki cemaat ayağa kalktı - Gündem
15 Temmuz 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Արամազդ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

16 Kasım 2017  

Vatikan Papaz Felice Suriano`yu İsrail`e tayin edince İstanbul’daki cemaat ayağa kalktı

Vatikan Papaz Felice Suriano`yu İsrail`e tayin edince İstanbul’daki cemaat ayağa kalktı Vatikan Papaz Felice Suriano`yu İsrail`e tayin edince İstanbul’daki cemaat ayağa kalktı
52 yıldır Türkiye’de görev yapan Latin-Katolik kilisesinin papazı Felice Suriano bağlı olduğu Vatikan’a bağlı Salezyen tarikatının Almanya’daki yönetimi tarafından Kudüs’te bir kiliseye tayin edildi. İstanbul’daki Latin-Katolik cemaati ise çok sevdikleri papazın tayinini durdurmak için imza kampanyası başlattı. Cemaat 79 yaşındaki papaz tayinini durdurmaya çalışıyor. Yaklaşık 50 yıldır Türkiye'de görev yapan Latin-Katolik kilisesinin rahibi Felice Suriano, Vatikan tarafından İsrail'de bir kiliseye tayin edildi. İstanbul'daki Latin-Katolik cemaati ise çok sevdikleri rahibin tayinini durdurmak için imza kampanyası başlattı. Cemaat yaşı 80'ne yaklaşan rahibin tayinini durdurmaya çalışıyor.

İSRAİL'E GİTMEK İÇİN HAZIRLIKLARA BAŞLADI

İtalyan rahip Felice Suriano yaklaşık 50 yıldır Türkiye'deki kiliselerde görev yapıyordu. Osmanlı zamanında ticaret ve çeşitli amaçlarla İngiltere, İtalya, Fransa gibi ülkelerden gelen ve "Levanten" olarak adlandırılan kişilere hizmet veren kilisenin Türkiye'deki en eski isimlerinden olan rahip Suriano, son olarak Harbiye'de Dame de Sion Kilisesi'nin yanındaki Saint Esprit Kilisesi'nde (Saint Esprit Katedrali olarak da biliniyor) görev yapıyordu. 1846'da Papa tararından yaptırılan ve yüksek mimari değeri haiz kilisenin cemaati, Vatikan'ın bu tayini durdurması için imza kampanyası başlattı. Bu kampanya Papa'yı veya Türkiye'den sorumlu kardinallerini ikna etmeye yeter mi bilinmez ama Milliyet.com.tr'nin yakınlarına ulaştığı ancak herhangi bir açıklama yapmak istemediği belirtilen Rahip Suriano yeni görev yeri İsrail'e gitmek için hazırlıklara başladı.

PAPA FRANCİSCUS AYİN YÖNETMİŞTİ

Papa Franciscus, 2104 Kasım ayındaki İstanbul ziyaretinde Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi ziyaretinin ardından Harbiye'deki Vatikan Temsilciliği gitmiş, buradan da Saint Esprit Kilisesi'ne geçerek akşam ayinini yönetmişti.

Bu haber Mil....yet kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+