Ermeni mezarlığına yapılan tuvalet ve yapılar kaldırılacak - Gündem
18 Mart 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արեգ / Օր : Մասիս / Ժամ : Արփող

Gündem :

18 Kasım 2017  

Ermeni mezarlığına yapılan tuvalet ve yapılar kaldırılacak

Ermeni mezarlığına yapılan tuvalet ve yapılar kaldırılacak Ermeni mezarlığına yapılan tuvalet ve yapılar kaldırılacak
HDP'li Garo Paylan tarafından Van'ın Edremit ilçesinde 'Ermeni mezarlığının üstüne tuvalet inşa edildiği' iddiası Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'a soruldu. Van Haber- Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri sırasında Ermeni mezarlığı üzerine yapılan yapılar gündeme geldi.

Komisyonda söz alan HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Van'ın Edremit ilçesinde Urartu medeniyetinden kalıntılar bulunduğunu, yine Ermeniler kiliseleri dahil başka tarihi eserler olduğunu hatırlatarak,"Kültürüne, tarihine değer veren bir toplum olsa bundan inanılmaz bir tarihi hikâye, bir turizm hikayesi çıkarır. Benim atalarım, Ermenilerin de mezarlığı orada. Yakın zamana kadar, 1940'lara, 1950'lere kadar mezar taşları da varmış. 'Oradan insan kemikleri çıkıyor, hemen üstüne bir mescit, bir kafeterya, bir tane de tuvalet yaptılar' diye bir şey söylediler, inanamadım. Hemen gittim, gözlerimle müşahede ettim. Gerçekten elinle kazdığında insan kemiklerine ulaştığın yerin üzerinde bir mescit, bir kafeterya, bir tuvalet yapılmış. Hemen yanında Urartu höyüğü, hemen yanında kilise kalıntıları, Arshile Gorky'nin köyü, bütün bunların üzerine gerçekten mezbelelik yapılar yapılmış. İnsana saygı, ölüye saygı, atamıza saygı, kültüre saygı, tarihe saygı… Neresinden tutalım bunun?" diye konuştu.

Paylan'ın ardından konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Van Edremit kayyımı tarafından Ermeni mezarlığı üzerine inşa edilen yapıların kaldırılacağını söyledi.

Kurtulmuş, şöyle konuştu: "Edremit'teki kazılarla ilgili Koruma Kurulumuz tarafından, alanda mevcut bulunan yapıların işleme uygun olmadığına, izinsiz uygulamaların kültür varlığı tabakasına zarar vermeden ilgili müze müdürlüğü denetiminde 60 gün içerisinde kaldırılmasına karar verilmiştir. Yani 'Tuvalet yapıldı' dediğiniz yerle ilgili, yapılan yapıların kaldırılmasıyla ilgili Koruma Kurulu kararı var."Bu haber va.....s kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+