Kuryakus Ergün: İade açıklaması çok olumlu ve sevindirici - Gündem
21 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

22 Kasım 2017  

Kuryakus Ergün: İade açıklaması çok olumlu ve sevindirici

Kuryakus Ergün: İade açıklaması çok olumlu ve sevindirici Kuryakus Ergün: İade açıklaması çok olumlu ve sevindirici
Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakus Ergün, manastıra ait taşınmazların iade edileceği açıklamasının sevindirici olduğunu söyledi. Ergün, "Bu yanlışlığın ortaya çıkması ve bizzat sayın bakanımızın ağzından duymuş olmamız, bizi sevindirdi" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun Mardin’in Midyat ilçesinde bulunan Mor Gabriel Manastırı’na ait taşınmaz mallarla ilgili Maliye Bakanlığı’nın hata yaptığını ve malların hak sahiplerine iade edileceği yönündeki açıkladı. Karara sevindiklerini söyleyen Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakus Ergün, “Çok olumlu, sevindirici bir açıklama olarak görüyoruz. Açıklama ile birlikte tapuların da gelmesini bekliyoruz” dedi.

‘TAPULARI ALDIĞIMIZ GÜN SEVİNCİMİZ KATLANACAK’

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun bugün yaptığı açıklamada, Maliye Bakanlığı’nın hata yaptığı ve taşınmazların iade edileceğini söyledi. Kararın sevindirici olduğunu belirten Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakus Ergün, “Çok olumlu, sevindirici bir açıklama olarak görüyoruz. Açıklama ile birlikte tapuların da gelmesini bekliyoruz. Tapuları aldığımız gün sevincimiz katlanacaktır” diye konuştu.

Kilise, manastır ve mezarlıkların önce Hazine’ye sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildiğini aktaran Ergün, yaşananları şöyle anlattı:

“Bu yanlışlığın ortaya çıkması ve bizzat sayın bakanımızın ağzından duymuş olmamız, bizi sevindirdi. Yasalar büyükşehirlerin olması için çıkıyor. Bu yasaların yanlış veya negatif yönü ortaya çıktığı zaman, bunu ortaya çıkarmak da önemlidir. Neticede gerçekten de bu yasanın çıkışıyla ilgili bir hata olmuştu. Mallarımız, mülklerimiz, kiliselerimiz, manastırlarımız ve mezarlıklarımız bunlar ilk olarak Hazine’ye, daha sonra Diyanet’e geçirilmişti. Bunun ortaya çıkmasıyla Diyanet’ten alınmıştı. Tapuları da Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne geçirilmişti.”

’12 TAŞINMAZ İADE EDİLMİŞTİ, 18’İ KALDI’

Tapuları aldıklarında sorunun ortadan kalkacağını kaydeden Kuryakus Ergün, “Bu konuda Cumhurbaşkanı ve hükümetin duyarlılık gösterdiğini biliyoruz. Bu konunun da Cumhurbaşkanı’na varmadan çözülmesi, arzuladığımız bir durumdu. Biliyorsunuz ki Cumhurbaşkanı’nın gündemi çok yoğun, yükü çok ağır Allah ona kuvvet ve güç versin, Allah onun yardımcısı olsun ki Türkiyemizi güzel idare etsinler ve bu konuda emeği geçen herkese de şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

30 taşınmazın Hazine’ye devredildiğini aktaran Ergün, bunlardan 12’sinin daha önce iade edildiğini, 18’inin ise kaldığını belirtti. Yaşananların iki aşamadan oluştuğunu dile getiren Ergün, şunları söyledi:

“Bu olay iki aşamadan oluşuyor. Bir tanesi 2008’de çıkarılan tapu kadastro çalışmalarıyla birlikte çıkarılan bir sıkıntı vardı, Mor Gabriel arazileriyle ilgili. 30 Eylül 2013’te Sayın Cumhurbaşkanımız demokratikleşme paketi içerisinde bu malların iade edileceğini açıklamıştı. O açıklamalarından sonra 30 parçadan 12’si iade edilmişti, 18’i de duruyor. İkinci aşaması ise 2014’te büyükşehir belediyesi oluşumuyla ortaya çıkmasıyla sorundur. Tabiki Mardin büyükşehir olunca, köy statüsü ortadan kalktığı için köylerimizde daha önce vakıflar adına tapu kaydı yapamadığımız için 2018’e kadar, AK Parti dönemine kadar bu haklarımız aktarıldı vakıflara. Daha önce yapılan kadastro tüzel kişiliği ortadan kalktığı için bu mallar Hazine’ye aktarıldı. Sayın Bakanımız da dile getirdiği durum da budur. İnşallah çözülür ve bu sorun ortadan kaldırılmış olur.”

ÇAVUŞOĞLU: HATA OLDU, İADE EDİYORUZ

Kiliselere ve taşınmazlara el konulduğu iddialarıyla ile ilgili bugün açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, “Hayır kiliselere el koymuyoruz. Maliye Bakanlığı’na aktarıldı ama oradaki arkadaşlar bunların kime ait olduğunu, Hristiyanlara mı, İslam mensuplarına mı ait olduğuna bakmaksızın masa başında değerlendirdikleri için böyle bir hata oldu. Şimdi biz Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak Mor Gabriel’e ait bu kabristanlıkları ve yerleri tekrardan iade ediyoruz” demişti
Bu haber ga.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+