Hrant`ı öldüren zihniyet yayılıyor - Gündem
11 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Երեզկան / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

23 Kasım 2017  

Hrant`ı öldüren zihniyet yayılıyor

Hrant`ı öldüren zihniyet yayılıyor Hrant`ı öldüren zihniyet yayılıyor
Chirac Vakfı Çatışmaların Önlenmesi Ödülü'nü Hrant Dink Vakfı adına Rakel Dink aldı.

Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından kurulan Chirac Vakfı, 2017 Chirac Çatışmaların Önlenmesi Ödülü'nü Hrant Dink Vakfı adına Paris'teki Quai Branly Müzesi'nde yapılan tören ile Rakel Dink'e verdi. Törende konuşan Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron, Türkiye'deki tutuklu gazeteciler için sürekli diyalog halinde olduğunu söyledi.

Bianet'te yer alan habere göre Rakel Dink, ödül töreninde yaptığı konuşmada, "2007 yılında ailemizin başına gelen felaketin ardından bu Vakfı dostlarla birlikte kurma kararı aldığımızda tek bir niyetimiz vardı: Hrant'ın mücadelesini bu kurumla sürdürmek, hayatımızda oluşan büyük boşluğu onun insan hakları mücadelesiyle doldurmaya çalışmak" dedi ve şunları kaydetti:

"Onu hedef gösteren, düşmanlaştıran, öldüren ırkçı zihniyet, bugün sadece Türkiye'de iktidardan pay almaya çalışmakla kalmıyor, dünyada da yükseliyor, yeni "öteki"ler ve "düşman"lar yaratıyor, duvarlar örüyor. Bu dünyada o kadar acı yaşandı ki, artık yetmez mi? Bu kadar kan ve gözyaşı yetmez mi? Acıları çoğaltmak yerine, var olan acılara şifa olma yollarını aramak gerekmez mi? Devletlerin amacı öldürmek değil yaşatmak olmalı! Çünkü Tanrı bize 'korkaklık ruhu değil, güç, sevgi ve özdenetim ruhu vermiştir' [İncil, 2.Timoteos 1:7]

"Yerinden yurdundan edilmenin ne demek olduğunu bilen bir Ermeni olarak bugün milyonlarca mültecinin köklerinden kopup dünyaya savrulduğunu görmek ayrı bir acı veriyor. Bu durumla ilgili devletlerin reaksiyonunu izlemek ise ibretlik... Maalesef nefret söylemi tüm dünyada yükseliyor ve insanları kendi dini veya etnik mahallelerine daha da kapanmaya yöneltiyor."

"Hrant Dink'i öldüren ırkçı ziyniyet sadece gücü elinde tutmakla kalmıyor hala bütün dünyada yayılıyor" dedi ve ekledi:

"Ancak yükselen yalnızca nefret söylemi değil. İnsan haklarını savunanların sesi de daha çok yükseliyor. Vakfımızın amacı, kendi yuvamız Türkiye'den başlayarak ayrımcılıkla mücadele etmek, diyalog ve barış dili kurmak, farklı kimlikleri yakınlaştırmak, kültürel mirası korumak, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini geliştirmek, duvarlar örülen bir dönemde sınırları açmak, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin gelişmesine katkı sunmak ve en önemlisi insanların kafalarındaki sınırları aşmak.

"Biz bütün bunlar için Türkiye'de Ermeni, Türk, Kürt, Müslüman, Hristiyan birlikte çalışıyoruz. Dünyada aynı idealler için çalışan, insan hakları mücadelesini yürüten büyük ailenin bir parçası olmak bize onur veriyor. Bazen dev dalgalara karşı verilen bir mücadele hissi verse de ne Türkiye'de ne de dünyada yalnız olmadığımızı bilmek bize umut veriyor.

MACRON'DAN TEŞEKKÜR

Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron, Rakel Dink ve Chirac Vakfı'nın Barış İçin Kültür Ödülü'nü verdiği Zoukak Topluluğu'nun ardından söz alarak konuştu.

Fransız lider Periscope'tan canlı yayınlanan konuşması sırasında Rakel Dink'e dönerek "Madam Rakel Dink, çabalarınız için teşekkür ediyoruz" dedi.

Konuşmasına "Fransa sadece dünyaya açık olduğu sürece büyüktür" sözleriyle başlayan Macron, "Vakıf 2009 yılından beri Türkiye medyasındaki ayrımcı, cinsiyetçi, homofobik söylemi ifşa ediyor" diyerek bunun bahsedilen kavramların yükselişte olduğu bir dönemde çok önemli bir mücadele olduğunu söyledi.

Vakfın 'Türkiye-Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesindeki somut çalışmaları'nın altını çizen Macron, "Üç ülke arasında uzlaşmanın ne kadar zor olduğunu bizzat biliyorum. Ama siz buna rağmen halkları birbirine yakınlaştırarak bu alanda mücadele etmeye devam ediyorsunuz" dedi.

Konuşmasında Türkiye'deki tutuklu gazeteci ve akademisyenleri hatırlatan Macron, "Yorulmadan ve inatla basın özgürlüğü konusundaki kısıtlamaları, sizin gibi risk alan insanları takip edeceğim" dedi ve ekledi:

"Fransa buna saygı gösteriyor. Türkiye cumhurbaşkanıyla da ülkesinde tutuklu bulunan Fransız gazetecilerin, diğer Avrupalı gazetecilerin ve insan hakları savunucularının serbest bırakılması için onu ikna etmek üzere sürekli diyalog halindeyim."


Bu haber ar.....k kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+