​İHD Malatya Şubesi: Yaşanan inanç ve mezhep çatışmaları bir an önce son bulmalı - Gündem
21 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

26 Kasım 2017  

​İHD Malatya Şubesi: Yaşanan inanç ve mezhep çatışmaları bir an önce son bulmalı

​İHD Malatya Şubesi: Yaşanan inanç ve mezhep çatışmaları bir an önce son bulmalı ​İHD Malatya Şubesi: Yaşanan inanç ve mezhep çatışmaları bir an önce son bulmalı
Malatya’da Alevilerin evlerinin işaretlenmesine ve Ermenilere ait Kurtuluş Kilisesi’ne yapılan saldırıya yönelik açıklama yapan İnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya Şubesi, yaşanan olayların tesadüf olmadığını belirtti.

İHD Malatya Şubesi Alevilerin evlerinin işaretlenmesi ve Ermenilere ait Kurtuluş Kilisesi’ne yapılan saldırıya ilişkin basın açıklaması yaptı.

“YAŞANANLAR TESADÜF DEĞİL”

Basın açıklamasını okuyan İHD Malatya Şube Başkanı Gönül Öztürkoğlu, yaşama hakkının kutsallığına dikkat çekerek yaşanan olayların insani duyarlılığı olan herkesi kaygılandırdığını ve bunların tesadüf olmadığını kaydetti. Alevilerin evlerinin kırmızı boya ile işaretlenmesinin aydınlatılması gerektiğini ve faillerinin mutlaka yakalanıp adalete teslim edilmesi gerektiğini belirten Öztürkoğlu, aksi halde kentin huzur bulamayacağını ifade etti.

Ermenilere ait Kurtuluş Kilisesi’ne yapılan saldırı hakkında İHD olarak yerinde incelemeler yaparak raporlar hazırladıklarını söyleyen Öztürkoğlu, şunları kaydetti:

“CEZASIZLIK KORKUMUZU BESLİYOR”

“İşte bu korku aslında hepimizin korkusu. Çünkü cezasızlık saldırılar kadar korkularımızı beslemekte, huzurumuzu kaçırmaktadır. Elbette bu kentte yaşayan hepimizin temel amacı ve arzusu hiçbir korku ve saldırıya maruz kalmadan huzur ve güvenlik içinde insanca yaşamaktır. Ne bir Alevinin ne bir Hristiyan yurttaşımızın ne bir solcu, ne bir sağcı ne de bir Kürt veya Türk herkes eşit haklara sahip olup bu ülkede yaşam hakkına sahiptir. Dünyada ve özellikle coğrafyamızda yaşanan inanç, mezhep çatışmaları bir an önce son bulmalı.”Bu haber pi.....t kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+