Rusya`da ünlü Ermeni ressam Ayvazovski`nin 200. doğum yıldönümü kutlandı - Gündem
16 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Մանի / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

05 Aralık 2017  

Rusya`da ünlü Ermeni ressam Ayvazovski`nin 200. doğum yıldönümü kutlandı

Rusya`da ünlü Ermeni ressam Ayvazovski`nin 200. doğum yıldönümü kutlandı Rusya`da ünlü Ermeni ressam Ayvazovski`nin 200. doğum yıldönümü kutlandı
Rusyalı Ermeni ünlü ressam Hovhannes (İvan) Ayvazovski'nin 200. doğum yıldönümü Moskova'da düzenlenen konserle kutlandı. "Ayvazovski'nin İstanbul'u" başlıklı konser, Türkiye Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Dışişleri Bakanlığı ve Türk Hava Yolları'nın desteğiyle Moskova Uluslararası Müzik Evi'nde seyircilerle buluşturuldu.

Sanatçı Anjelika Akbar'ın icra ettiği konserde, viyolonist Danila Popov ile perküsyon sanatçısı Berkant Çakıcı eşlik etti. Konserde, çok sayıda üst düzey bürokrat ve sanatsever hazır bulundu.

Ayvazovski'nin 400 tablosunun da dijital olarak sergilendiği konser öncesinde konuşma yapan Moskov'da a Türkiye Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, Ayvazovski'nin, Türkiye dahil tüm dünyada çok sevildiğini dile getirdi.

İstanbul tabloları nedeniyle ünlü ressama Türkiye'de ayrı bir önem verildiğini ifade eden Diriöz, "Ayvazovski'nin birçok eseri ülkemizin en önemli devlet kurumu ve müzelerinin duvarlarını halen süslemeye devam etmektedir." şeklinde konuştu.

Akbar ise konserde seslendirdiği rapsodide, kendine ait eserlerin yanı sıra, Ayvazovski'nin seyahatlerinde duyduğu Osmanlı müziği, Dede Efendi, doğduğu Feodosya'da çocukluğunda öğrendiği Kırım Tatar temalarını, Ermeni kökeninden dolayı içinde taşıdığı Ermeni ve Kafkasya tınılarını, eğitim aldığı ve yaşadığı St. Petersburg'da dinlediği Rus müziklerini de kullandı.

Hovhannes (İvan) Ayvazovski kimdir?

Kırım'ın liman şehri Feodosiya'da, yoksul Ermeni Ayvazyan ailesinde 29 Temmuz 1817'de dünyaya gelen Hovhannes, Simferopol Lisesi'nde iken resim yeteneğinden ötürü 16 yaşında Çar I. Nikolay'ın emriyle St. Petersburg Akademisi'ne alındı. 1836'da akademiden mezun olduktan sonra devlet tarafından Avrupa'ya gönderildi. Yıllar süren seyahatleri sırasında birçok ülkede sergileri açıldı, çağın en yetenekli ressamlardan biri olarak ün kazandı.

1844'te Rusya'ya döndükten sonra Rus Donanması'nın resmi ressamlığı görevine atanan Ayvazovski, yaşamı boyunca çok sayıda deniz ve gemi resmi yaptı.

Sultan Abdülmecid ve Sultan Abdülaziz dönemlerinde sık sık İstanbul'u ziyaret eden Ayvazovski'nin 200'e yakın İstanbul tablosu var. Ermeni ressam, üç Osmanlı Sultanı ve dört Rus çarı tarafından bizzat takdir edilmişti.

Beşbinden fazla eseri olan Ayvazovski'nin tablolarının büyük bir kısmı St. Petersburg, Moskova ve Yerevan devlet müzelerinde sergilenmekte. 30 kadar eseri Türkiye'de Dolmabahçe Sarayı, Deniz Müzesi, Askeri Müze, Fener Rum Patrikhanesi ve İstanbul Kumkapı Ermeni Patrikhanesi'nin koleksiyonlarında bulunmaktadır.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+