​İsrail`de muhalefet partisi parlamentoya Ermeni Soykırımı tasarısı sunacak - Gündem
24 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

19 Aralık 2017  

​İsrail`de muhalefet partisi parlamentoya Ermeni Soykırımı tasarısı sunacak

​İsrail`de muhalefet partisi parlamentoya Ermeni Soykırımı tasarısı sunacak ​İsrail`de muhalefet partisi parlamentoya Ermeni Soykırımı tasarısı sunacak
Türkiye’nin ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına ve İsrail’e yönelik sert eleştirilerine tepki gösteren, İsrail’deki muhalefet, harekete geçiyor. Yesh Atid lideri, eski Maliye Bakanı Yair Lapid'in Türkiye’ye karşı adımlar atılmasını talep ettiğini, İsrail parlamentosuna (Knesset) Ermeni soykırımını tanıyan bir tasarı sunacaklarını belirtti.

Times of İsrael’in haberine göre, Yair Lapid, ikili siyasi ilişkileri onarmak amacıyla İsrail’in geçen yıl Türkiye ile yaptığı uzlaşı anlaşmasının diplomatik hata olduğunu öne sürdü. Lapid, “Tehdit edilmeyeceğiz. Ne Türkler, ne Filistinliler ne de Arap dünyasınca. Eğer birileri Başkan Trump’ın açıklamasını beğenmiyorsa bu onların sorunudur” ifadesini kullandı.

Lapid, partisinin Knesset’e Ermeni soykırımı”nın tanınması amacıyla bir tasarı sunacağını belirtti. Lapid, konuşması sırasında da İsrail’den Türkiye’ye gaz boruhattı döşenmesi fikrinin gömülmesi gerektiğini de savundu.


Bu çıkışı aktaran The Times of Israil ise, “Ermeni soykırımı tasarısına ilgili İsrail’in Türkiye’yi öfkelendirme kaygısı ile geleneksel olarak böyle bir adım atmaktan kaçındığını” anımsattı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+