​Diyarbakır`lı Ermeniler, Süryani Kilisesindeki Noel ayinine katıldı - Gündem
17 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Ասակ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

26 Aralık 2017  

​Diyarbakır`lı Ermeniler, Süryani Kilisesindeki Noel ayinine katıldı

​Diyarbakır`lı Ermeniler, Süryani Kilisesindeki Noel ayinine katıldı ​Diyarbakır`lı Ermeniler, Süryani Kilisesindeki Noel ayinine katıldı
Diyarbakır’da faaliyet gösteren son kilise olan 1.700 yıllık tarihli Meryem Ana Süryani Kilisesi’nde, Hz. İsa'nın doğum günü olan Noel Bayramı kutlandı.

Bölgede gün geçtikçe sayıları azalan Ermeni ve Keldani cemaatleri, Sur’un yasaklı mahallelerinde bulunan kiliselerinin tahrip edilmesinden dolayı Süryani kilisesinde yapılan ayine katıldı. Süryani Papaz Yusuf Akbulut'un yönettiği ayine çocuklar ile birlikte yaklaşık 20 kişi hazır bulundu.

2.5 saat süren tören sonrası cemaat, kiliseye komşu olan Müslümanlar ile bayramlaştı. Kutlamaların ardından ikramlarda bulunuldu.

Meryem Ana Süryani Kilisesi Papazı Yusuf Akbulut, Noel Bayramı'nı kutlayarak şunları söyledi: "Bugün Hz İsa'nın doğum günüdür ve tüm Hristiyan alemi için önemli kutsal bir gündür. Dünyanın her yerinde kutlanıyor. Bu bayramda küskünler barışır, kavga, gürültü sona erer, herkes bir araya gelir ve barış, kardeşlik olur. Ben de bu Noel Bayramı'nın tüm dünya için barış ve kardeşliğe vesile olmasını diliyorum. Ermeni ve Keldani kardeşlerimiz de kiliseleri kapalı olduğu için onlar da ayine katıldı. Hepimiz kardeşiz ve hep bir arada barış ve kardeşlik içinde yaşarız."Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+