​Türkiye Ermenileri Patrik Değabahı Bekçiyan`dan Ateşyan`a cevap - Gündem
24 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

27 Aralık 2017  

​Türkiye Ermenileri Patrik Değabahı Bekçiyan`dan Ateşyan`a cevap

​Türkiye Ermenileri Patrik Değabahı Bekçiyan`dan Ateşyan`a cevap ​Türkiye Ermenileri Patrik Değabahı Bekçiyan`dan Ateşyan`a cevap
Türkiye Ermenileri Patrik Değabahı Başepiskopos Karekin Bekçiyan, geçtiğimiz günlerde Başepiskopos Aram Ateşyan’ın yaptığı açıklamalara değindi.

Ermenistan’da bir basın toplantısı yapan Ateşyan, Patrik seçiminin sadece devletin izniyle gerçekleşebileceğini, Ankara’dan ise bu yönde bir izin çıkmadığını söylemişti. “Devlete itaat etmelisiniz. Devletin izni olmadan patrik seçemezsiniz. Kilise mensupları kendi başlarına bu kararı alamazlar. Vali beni çağırarak sürecin öncesindeki duruma dönmemizi, benim vekil kalmam gerektiğini söyledi” demişti.

Ermenistan merkezli "News.am" haber sitesine konuşan Değabah Karekin Bekçiyan ise, Ateşyan’a Türkiye devleti ve Türkiye Ermenileri Patrikhanesi’nin patrik seçim süreci konusunda sorun yaşamadığını vurguladı. “Aram Ateşyan’ın açıklamalarını dinledim. Bunların üzerine konuşulacak pek bir şey yok. Devletin seçimi yasaklamak gibi bir durumu yok. Otoritelerden herhangi bir bilgi almadık. Bir dilekçe gönderdik ve cevap bekliyoruz” diye konuşan Bekçiyan, Şubat ayına kadar süre olduğunu, devletten de talebin reddedildiğine dair herhangi bir bilgi alınmadığını söyledi.

Ateşyan’ın "devlet patrik kaymakamını kabul etmiyor" açıklamasına da değinen Bekçiyan, patrik kaymakamının tanınması ya da tanınmaması için devlete başvuruda bulunulmadığını ifade etti. “Ateşyan yanlış bilgilendiriyor, doğru değil. Yanlış işler yapıyor. Neden Yerevan’da böyle bir mülakat verdi? Şu anda ofisi yok, artık başepiskopos değil ama bir kilise görevlisinin, kilise yetkililerinin kararına itaat etmesi gerekir; özellikle Eçmiadzin’le ortak alınmış bir kararsa. Açık ki değabah seçiminin ardından başepiskoposun görevi sona erdi.”

Ateşyan’ın Türkiye’nin sadece kendisini Patriklik vekili olarak tanıdığı hakkındaki açıklamaları konusunda ise Bekçiyan, “Bu söyledikleri masal, doğru değil. Devletin bizim faaliyetlerimizle ilgilenme ekseni Ateşyan değildir. Ateşyan’ın kamuoyuna böyle yanlış bilgiler vermesi doğru değil” dedi.
Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+