WSJ: Tramp Ermeni Soykırımı hakkında gerçeği söyler mi? - Gündem
24 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

27 Ocak 2018  

WSJ: Tramp Ermeni Soykırımı hakkında gerçeği söyler mi?

WSJ: Tramp Ermeni Soykırımı hakkında gerçeği söyler mi? WSJ: Tramp Ermeni Soykırımı hakkında gerçeği söyler mi?
ABD’nin ‘The Wall Street Journal’ (WSJ) dergisi ABD Cumhurbaşkanı Donald Tramp'ın Ermeni Soykrımı hakkında gerçeği söylemek için cesaret göstermesi gerektiğini yazdı.

1913-1916 yılları arasında ABD’nin Osmalı İmparatorluğu Büyükelçisi Henry Morgenthau’nun torunu Robert Morgenthau WSJ dergisi için kaleme aldığı ‘Tramp Ermeni Soykırımı hakkında gerçeği söyler mi?’ yazısında Tramp’ın Ermeni Soykırmı’nı tanımasının dünyada iktidarda olan katillere işlettikleri cinayetlerin cezasız kalmayacağına dair açık bir mesaj olacağını vurguladı.

Nazi Almanya lideri Adolf Hitler’in Holokost’u başlamadan önce ‘Ermenilere yapılan katliamları kim hatırlıyor’ sözleriyle başlayan Morgenthau şunları kaydetti: ‘‘Bu sözler Osmanlı Türkler tarafından 1915 yılı başında Ermeni nüfusunun sistematik imha hakkında söylendi. Dünya güçleri yapılan katliamları önlemek için yeterli direniş göstermedi. Daha sonra Türkiye’nin inkar politikası bu katliamları ‘unutulmuş soykırım’ hale getirdi.’’

Türkiye geçmişi ile yüzleşmekten vazgeçirken ABD yönetimin ise yaşananları gereken değerlendirmeyi yapmakta başarısız olduğunu yazan Morgenthau makalesinde ‘ABD yönetimleri Türkiye’nin baskılarını ciddiye alarak çok net bir gerçeği kabul etme konusunda başarısızlığa uğradı. O gerçek ise Ermenilere yapılanların tarihi trajedi değil soykırım olmasıdır’ ifadelerine yer verdi.

ABD yöentiminin Ermeni Soykırımı’nı tanıma ihtimali bağlamında Tramp’ın Kudüs’ün İsrail başkenti olarak tanıma kararını değerlendiren yazar, 1995 yılından bu yana ABD Cumhurbaşkanları Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımayı söz verdiklerini, ancak sadece Tramp'ın bu sözü yerine getirmesi yeni dönemin başlamasının ilani olduğunu vurguladı.

Morgenthau ‘‘Bundan dolayı Ermeni Soykırımı'nın konusunda aynı şekilde olabilir diye iyimserim. Her yıl Nisan ayında Cumhurbaşkanımız Ermenilere yapılan katliamlarına dair açıklama yapıyopr. Ancak Türkiye’nin baskısından dolayı açıklamada Soykırım kelimesi yer almıyor. Bu değiştirilmeli. Adil dünyanın düzeni yalana dayalı olamaz’’ diye yazdı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+