​Ermeniler arşivlerine kimsenin bakmasına izin vermiyorlar - Gündem
25 Şubat 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Ցրօն / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

27 Ocak 2018  

​Ermeniler arşivlerine kimsenin bakmasına izin vermiyorlar

​Ermeniler arşivlerine kimsenin bakmasına izin vermiyorlar ​Ermeniler arşivlerine kimsenin bakmasına izin vermiyorlar
Lousville Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Mccarhty ile röportaj"Ermeniler arşivlerine kimsenin bakmasına izin vermiyor" - ABD'li tarihçi Prof. Dr. McCarthy: - "Ermeniler arşivlerine kimsenin bakmasına izin vermiyor, saklıyorlar. Türkler, Osmanlı arşivlerini, askeri arşivlerini açtı. Türkler, herkese arşivlerini gösteriyor, hatta Ermeniler bile gelip bu arşivlerden faydalanıyor" - "Bana öyle geliyor ki birisi bir şeyleri saklıyor ve elindekileri görmeni istemiyorsa bunun bir sebebi olmalı. Orada bulunandan rahatsız oldukları anlamına geliyor. Biri gelip 'Ermeni soykırımı' diye bir şeyin olmadığını görebilir, hatta belki 'Türkleri öldürün' şeklinde emirler görülebilir"İSTANBUL (AA) - İSMAİL ÖZDEMİR - ABD'li tarihçi Prof. Dr. Justin McCarthy, "Ermeniler, arşivlerine kimsenin bakmasına izin vermiyor, saklıyorlar. Türkler, Osmanlı arşivlerini, askeri arşivlerini açtılar. Türkler, herkese arşivlerini gösteriyor, hatta Ermeniler bile gelip bu arşivlerden faydalanıyor." dedi.
"Ölüm ve Sürgün" kitabının da yazarı olan Lousville Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. McCarthy, 1915 olaylarına ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.Ermenilerin ülkelerindeki, Amerika'da konuyla ilgili Boston'daki arşivleri de açmayı reddettiğini aktaran McCarthy, bazı tarihçilerin Kudüs'te de arşivlerin bulunduğunu söylediğini ancak kendisinin bunlara bakmasına izin verilmediğini söyledi.

- "Arşivlerini açarlarsa çok memnun olurum"McCarthy, Ermenilerin arşivlerine kimsenin bakmasına müsaade etmediğini dile getirerek, şöyle konuştu:"Ermeniler arşivlerine kimsenin bakmasına izin vermiyor, saklıyorlar. Türkler, Osmanlı arşivlerini, askeri arşivlerini açtı. Türkler, herkese arşivlerini gösteriyor, hatta Ermeniler bile gelip bu arşivlerden faydalanıyor. Bana öyle geliyor ki birisi bir şeyleri saklıyor ve elindekileri görmeni istemiyorsa bunun bir sebebi olmalı. Orada bulunandan rahatsız oldukları anlamına geliyor. Biri gelip 'Ermeni soykırımı' diye bir şeyin olmadığını görebilir, hatta belki 'Türkleri öldürün' şeklinde emirler görülebilir.Arşivlerini açarlarsa çok memnun olurum çünkü açık olması gerekiyor. Bu insanların tartışmaya açık olmadığı kesin. Ne benimle ne başka bilim adamlarıyla ne de Türk bilim adamlarıyla bir tartışmaya girerler. Birisi tartışmaya girmeye korkuyorsa, konuşmaya korkuyorsa bunun bir sebebi olmalı. Söyleyebileceğim tek şey; ben haksızsam yapmaları gerekeni yapsınlar, bilim adamlarının yapmaları gerektiği gibi aynı fikirde olmasalar bile tartışsınlar." - "Politikacılar tarih konularında konuşurken dikkatli olmalı"Ermeni lobisinin yıllardır ABD başkanlarına "soykırım" kelimesini söyletmeye çalışmasına da değinen McCarthy, "Amerikan başkanının ne yapacağını bilmiyorum. Bence birçok Amerikalı da başkanlarını anlamıyor. 'Evet, soykırım var' da diye bir karar da alabilir, 'hayır' deme kararı da alabilir. Bildiğim tek şey; her ne derse desin, aldığı kararın tarihi anlamakla bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum." ifadelerini kullandı.Prof. Dr. McCarthy, politikacıların tarih konularında konuşurken dikkatli olması gerektiğini vurgulayarak, tarih hakkında tarihçilerin konuşmasının daha uygun olacağını kaydetti.

Meseleyi konunun uzmanlarının konuşması gerektiğinin altını çizen McCarthy, "Başkan Trump iyi veya kötü, Türk tarihini bilmiyor. Aynı zamanda Bush, Clinton, Obama, hiçbiri Türk tarihini bilmiyor. Bu yüzden kendi işleriyle ilgilenmeliler ve benim işimi bırakmalılar." değerlendirmesinde bulundu.McCarthy, 1915 olaylarına politik görüşle bakan akademisyenlerin de bulunduğuna, sadece tarih açısından inceleyen akademisyenlerin de olduğuna işaret ederek, bazı tarihçilerin kendi politikaları için çalıştığını, bunun da akademik açıdan problemli olduğunu sözlerine ekledi.


Bu haber bey....ete kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+